Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Welt: Leopard-liittouma luhistumisen partaalla – Tanska ja Hollanti kieltäytyvät toimittamasta tankkeja Ukrainaan

1:21Ukrainalaiset aloittivat Leopard-koulutukset PuolassaUkrainalaiset ovat aloittaneet Leopard-koulutukset Puolassa.
Julkaistu 15.02.2023 05:36

MTV UUTISET – STT

Saksalaislehti kiinnittää huomionsa myös siihen, ettei Suomi ole sitoutunut toimittamaan yhtäkään taistelupanssarivaunua Ukrainaan.

Saksalaislehti Weltin lähteiden mukaan Saksan muodostama liittouma Leopard 2 -taistelupanssarivaunujen toimittamiseksi Ukrainaan on luhistumisen partaalla. Tankkitoimituksiin aiemmin myönteisesti suhtautuneista maista Tanska ja Hollanti ovat nyt kieltäytyneet toimituksista.

Maiden hallituslähteet vahvistavat asian lehdelle. Tankkitoimitusten sijasta maat kertovat rahoittavansa Saksan varastoissa olevien ja Ukrainaan toimitettavien vanhojen Leopard 1 -tankkien kunnostusta.

Lue myös: Video julki: Ukrainalaiset panssarisotilaat aloittivat Leopardien kesyttämisen – "Heillä on jo taistelukokemusta"

Weltin mukaan Saksan hallinto on nyt joutunut yksinäiseen asemaan, jonka se halusi kaikin keinoin välttää ennen suostumistaan modernien taistelupanssarivaunujen toimituksiin. Toistaiseksi Saksan ohella vain Puola on sitoutunut kaksinumeroisten tankkimäärien lähetyksiin.

– Tilanne ei ole innostusta herättävä, jos asian varovaisesti muotoilee, sanoo Weltille Saksan puolustusministeri .

Boris Pistorius

Kysyttäessä Pistorius peitteli vain ohuesti Saksan happamuutta maille, jotka alun perin painostivat Saksaa toimituksiin ja ovat nyt jahkailemassa omien toimitustensa suhteen. Welt kysyi puolustusministeriltä sitä, onko hänellä myötätuntoa näille maille.

– Liikun tässä diplomaattisilla parketeilla, joten tuohon kysymykseen sanon: vähän.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Leopard 2 Saksassa.Leopard 2 -panssarivaunu Saksassa kuluvan vuoden helmikuussa.All Over Press

Luvatut Leopard 2 -määrät kaukana tavoitteesta

Kun Saksa alun perin julisti Leopard 2 -lähetykset, tavoitteena kerrottiin olevan se, että Ukrainalle lähetettäisiin kaksi pataljoonaa Leopard 2 -tankkeja. Saksan puolustusvoimissa pataljoonaan kuuluu 44 panssarivaunua, joten tämän tulkittiin alun perin tarkoittavan lähes 90 tankkia.

Sittemmin on käynyt ilmi, että tavoitteena on muodostaa ukrainalaiset pataljoonat, joihin kuuluu 31 vaunua. Näin ollen suunniteltu määrä kutistui liki kolmanneksella reiluun 60:een.

Saksa on luvannut 14 Leopard 2 -tankkia ja Puola 14, minkä lisäksi Norja on luvannut kahdeksan, Kanada neljä ja Portugali kolme tankkia. Toistaiseksi vain toinen suunnitelluista pataljoonista ollaan saamassa kasaan.

Espanjan ja Suomen osuudesta on vielä epäselvyyttä. Suomi ei ole vielä sitoutunut yhdenkään tankin toimittamiseen, vaikka maalla on yksi Euroopan suurimmista Leopard 2 -tankkien arsenaaleista: noin 200 kappaletta. Suomen edellä ovat vain Puola, Espanja, Kreikka ja Saksa.

Weltin lähteiden mukaan Nato-maiden käsitys on, että Suomi haluaa odottaa Nato-jäsenyytensä hyväksyntää ennen tankkilähetyksiä.

Lue myös: "Putinin päänsärky pahenee" – Ukraina saa kauan vaatimansa länsimaisen panssarinyrkin, jolle kenraali povaa myös ongelmia

Lisää aiheesta:

Suomi luovuttaa Ukrainalle kolme Leopard 2 -raivausvaunua: "Etulinjan vehkeitä – varma taistelukentän työjuhta"Valkoinen talo: Ukraina joutuu odottamaan Yhdysvaltain Abrams-taistelupanssarivaunuja vielä monta kuukautta"Putinin päänsärky pahenee": Ukraina saa Leopardeilla ja Abramseilla kauan vaatimansa länsimaisen panssarinyrkin, jolle kenraali povaa myös ongelmiaSaksalta vihreää valoa Leopard-toimituksille Ukrainaan – Risto E. J. Penttilä: "Mahdollistaa sen, että länsi säilyy yhtenäisenä ja Ukraina vahvana"Lehtitiedot: Saksa ei anna Ukrainalle taistelupanssarivaunuja, ellei Yhdysvallat lähetä Ukrainalle omiaanBusiness Insider: Espanja pyysi Saksalta anteeksi suunnitelmia toimittaa Leopard 2 -panssarivaunuja Ukrainalle
Ukrainan sotaSaksaTanskaAlankomaatUkrainaSotakoneetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 18:48
    Venäjä

    Kylmäävä raportti Venäjän armeijasta: Omia sotilaita määrätty "majakoiksi" ja tappamaan toisiaan

  • 17:00
    Venäjä

    Venäjä on sodassa nyt niskan päällä – nämä ovat Ukrainan oljenkorret

  • 13:28
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle

  • 10:16
    Puola

    Puolassa lentokenttiä suljettu – ilmavoimat aloitti operaation Venäjän iskettyä Ukrainaan

  • 09:15
    Venäjä

    Nyt sanottiin se, mitä "Moskovassa pelätään" – näin Trump ja Xi keskustelivat Ukrainasta