Saksalaislehti kiinnittää huomionsa myös siihen, ettei Suomi ole sitoutunut toimittamaan yhtäkään taistelupanssarivaunua Ukrainaan.
Saksalaislehti Weltin lähteiden mukaan Saksan muodostama liittouma Leopard 2 -taistelupanssarivaunujen toimittamiseksi Ukrainaan on luhistumisen partaalla. Tankkitoimituksiin aiemmin myönteisesti suhtautuneista maista Tanska ja Hollanti ovat nyt kieltäytyneet toimituksista.
Maiden hallituslähteet vahvistavat asian lehdelle. Tankkitoimitusten sijasta maat kertovat rahoittavansa Saksan varastoissa olevien ja Ukrainaan toimitettavien vanhojen Leopard 1 -tankkien kunnostusta.
Lue myös: Video julki: Ukrainalaiset panssarisotilaat aloittivat Leopardien kesyttämisen – "Heillä on jo taistelukokemusta"
Weltin mukaan Saksan hallinto on nyt joutunut yksinäiseen asemaan, jonka se halusi kaikin keinoin välttää ennen suostumistaan modernien taistelupanssarivaunujen toimituksiin. Toistaiseksi Saksan ohella vain Puola on sitoutunut kaksinumeroisten tankkimäärien lähetyksiin.
– Tilanne ei ole innostusta herättävä, jos asian varovaisesti muotoilee, sanoo Weltille Saksan puolustusministeri .
