Hallituksen etätyösuositus päättyy elokuun alussa, jolloin suomalaiset voivat palata työpaikoilleen lähityöhön. Paluu fyysisesti työpaikalle vie monet myös takaisin julkisen liikenteen pariin. VR:n, HSL:n ja EK:n mukaan joukkoliikenteen turvallisuuden eteen on tehty paljon töitä, jotta lähitöihin paluu on sujuvaa.
Junalla ja myös muilla joukkoliikennevälineillä matkustaminen on lisääntynyt selkeästi kesän aikana ja vilkastunee entisestään elokuussa työmatkaliikenteen käynnistymisen myötä, kertovat VR, HSL ja EK tiedotteessaan.
VR ja HSL palaavat lähemmäs normaalia vuorotarjontaa. VR lisää sekä kauko- että lähiliikenteen junavuoroja elokuussa. Tällä hetkellä VR ajaa noin 85 prosenttia normaalista vuorotarjonnasta ja elokuun 10. päivä lähtien noin 90 prosenttia normaalista.
HSL palaa 10. elokuuta harvemmista kesäaikatauluista normaaleihin syysaikatauluihin.
– Vastuullisina toimijoina teemme kaikkemme, jotta matkustaminen olisi mahdollisimman turvallista jokaiselle asiakkaallemme. Olemme muun muassa tehostaneet siivousta, liikennöimme runsaalla kalustolla ja myymme ruuhkattomille vuoroille edullisempia lippuja. Odotamme myös asiakkailtamme vastuullisuutta – kipeänä ei pidä matkustaa, käsihygieniasta huolehtiminen on tärkeää ja muihin matkustajiin kannattaa mahdollisuuksien mukaan pitää etäisyyttä, sanoo VR Groupin toimitusjohtaja Rolf Jansson tiedotteessa.
– Samat ohjeet koskevat tietysti myös HSL:n liikennettä. Myös me olemme tehostaneet siivousta liikennevälineissä ja pyrimme kaikin keinoin tekemään liikenteestä mahdollisimman turvallista. Asiakkaatkin voivat vaikuttaa matkojen turvallisuuteen, esimerkiksi matkustamalla mahdollisuuksien mukaan ruuhkaisimpien aikojen ulkopuolella, sanoo HSL:n toimitusjohtaja .
