VR valmistautuu juhannuksen junaliikenteeseen poikkeuksellisessa tilanteessa. Juhannus on ollut myös julkisessa liikenteessä yleisesti kesän vilkkain aika. Eniten matkustajia on lähdössä muualle Suomeen Helsingistä, torstaista ja juhannussunnuntaista odotetaan ruuhkaisia.
Käytettävää junakapasiteettia on laskettu VR:n mukaan aiemmin noin puoleen normaalista.
–Juhannuksena ajetaan jo täydellä kalustolla, silloin esimerkiksi Pendolinot kulkevat jo tuplarungoilla, hän jatkaa.
Junamatkojen määrät romahtivat maaliskuussa 90 prosentilla viime vuoden vastaaviin verrattuna. Junia on ajettu noin yksi paikka kymmenestä myytynä.
VR liikennöi juhannuksen ilman lisävuoroja
Juhannuksen VR liikennöi normaalilla vuororakenteellaan ilman lisävuoroja. Junalla matkaavien määrä kasvaa kuitenkin päivittäin juhannuksen takia.
– Junissa on tällä hetkellä hyvin tilaa. Kesän vuorot tulivat myyntiin tämän viikon tiistaina, joten tilanne elää päivittäin. Monet ostavat junalipun vasta juuri ennen matkaa, Tuominen sanoo.
–Ensi maanantaista lähtien junalippu on ostettava etukäteen, jotta jokaiselle matkustajalle riittää istumapaikka ja jotta vältämme ruuhkautumisen. Junassa ei siis myydä lippuja toistaiseksi, mikä on yksi turvallisuustoimenpide.
Helsingistä lähdössä eniten matkustajia, aktiivisin menopäivä torstai
Fyysisinä kappaleina lippuja on tällä hetkellä mahdollisuus hankkia VR:n automaattien lisäksi R-kioskeilta.
