Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Volvo V40:n vakiovarusteeksi jalankulkijoiden turvatyyny

Julkaistu 20.06.2012 10:22

Kesän jälkeen myyntiin tuleva uusi Volvo V40 on hyvännäköinen ja täynnä turvatekniikkaa. V40 on ensimmäinen automalli, jossa jalankulkijoiden turvatyyny on vakiovaruste – jopa Suomessa.

Kun auto törmää jalankulkijaan, vakavimmat päävammat aiheutuvat iskuista konepellin alapuoliseen kovaan rakenteeseen, tuulilasin alareunaan ja A-pilareihin. V40:n ainutlaatuinen turvatyynyjärjestelmä kattaa juuri nämä alueet.

Turvatyyny aktivoituu, jos järjestelmä tulkitsee V40:n etuosaan upotettujen seitsemän anturin välittämät signaalit niin, että törmäys on tapahtunut jalaksi tulkittavaan kohteeseen.

Tuulilasin alalaidan ja A-pilarit kattava turvatyyny nostaa täyttymisen aikana konepellin saranapuolta kymmenen senttiä. Välin ansiosta konepelti mahtuu muuttamaan muotoaan ja vaimentaa näin jalankulkijaan kohdistuvaa iskua. Järjestelmä on aktiivinen nopeuksissa 20–50 kilometriä tunnissa.

V40:n vakiovarustukseen kuuluu myös City Safety. Tämän Volvon jo aiemmin esittelemän järjestelmän toimintaa on kuitenkin parannettu. Automaattisen täysjarrutuksen maksiminopeus on noussut 30:sta 50 kilometriin tunnissa, joten kaupunkinopeuksissa tapahtuvien yhteentörmäysten välttämiseksi kehitetty järjestelmä toimii nyt nimensä mukaisesti kaupunkinopeuksissa.

Molemmat hienot turvajärjestelmät ovat Suomessa vakiona perusvarustelusta alkaen, joten V40 on C-segmentin perusturvallisin auto.

Suomessa elo-syyskuussa myyntiin tulevan Volvo V40:n koeajon voit lukea 15.8. ilmestyvästä Teknarista.

Pekka Virtanen

AutotLifestyle

Lisää aiheesta:

Suksiboksi auton katolle? Ota nämä seikat huomioonRaahessa syttyi tulipalo tankin tyhjennyksen yhteydessä, autokorjaamo tuhoutuu kokonaanSuomeen on ostettu Kiinasta paljon sähköbusseja, joissa on "tappokytkin" – ministeri: Emme ole sinisilmäisiä"Luulin, että oli" -selitys ei pelasta 70 euron maksulta – autoilija, ethän unohda tätä? Sähköautojen erikoinen yksityiskohta hämmentää – Polestar-pomo MTV:lle: "Haluamme sen kaikkiin autoihimme"Osuma senteistä kiinni: Lehmä lensi Teslan eteen moottoritiellä

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 31.1.11:59
    Liikenneturvallisuus

    Suksiboksi auton katolle? Ota nämä seikat huomioon

  • 29.1.22:46
    Tulipalot

    Raahessa syttyi tulipalo tankin tyhjennyksen yhteydessä, autokorjaamo tuhoutuu kokonaan

  • 28.1.05:47
    Julkinen liikenne

    Suomeen on ostettu Kiinasta paljon sähköbusseja, joissa on "tappokytkin" – ministeri: Emme ole sinisilmäisiä

  • 27.1.10:59
    Katsastus

    "Luulin, että oli" -selitys ei pelasta 70 euron maksulta – autoilija, ethän unohda tätä?

  • 27.1.07:25
    Sähköautot

    Sähköautojen erikoinen yksityiskohta hämmentää – Polestar-pomo MTV:lle: "Haluamme sen kaikkiin autoihimme"