Volkswagen muunteli säätä yliäänitykeillä suojellakseen autojaan – maanviljelijät vaativat nyt miljoonia

Volkswagen on joutunut erikoisen myrskyn silmään yritettyään pitää Meksikon-tehtaansa pihalla seisseet uudet autot uudenveroisina.
Pääkuvan videoUuteen VW Golf R:ään tarjolla 40 erikoisväriä |
Meksikolaiset maanviljelijät syyttävät saksalaista Volkswagenia satonsa pilaamisesta ja vaativat valmistajalta yhteensä yli kolmen miljoonan euron korvauksia.
Volkswagenin kerrotaan pyrkineen suojelemaan Meksikon-tehtaansa pihalla toimitusta odottaneita autojaan raekuurojen aiheuttamilta lommoilta laitteilla, jotka hajottavat myrskypilviä yliääniaalloilla.
Maanviljelijöiden mukaan Volkswagenin toimet ovat aiheuttaneet alueella kuivuutta, joka on rokottanut satoa pahasti. Haasteen mukaan satoa olisi tuhoutunut tänä kesänä 2 000 hehtaarin edestä.
– Vaikka siitä ei olekaan todisteita, että näiden laitteiden käyttö estäisi sateen syntymisen, on Meksikon Volkswagen päättänyt muuttaa toimintatapojaan säilyttääkseen harmonisen suhteen naapureidensa kanssa, yhtiön edustaja kertoo CNN:lle.
Volkswagenin käyttämät "yliäänitykit" ovat tuttuja myös maanviljelijöille, jotka ovat käyttäneet niitä vuosikymmenten ajan suojellakseen satojaan samaisilta raekuuroilta.
Saksalaisvalmistaja ei aio luopua laitteiden käytöstä jatkossakaan, mutta se ryhtyy käyttämään niitä manuaalisesti. Tällä hetkellä tykit ovat automaattitilassa ja ampuvat shokkeja taivaalle silloinkin, kun sille ei olisi todellista tarvetta. Maanviljelijät uskovatkin tykkien tarpeettoman käyttämisen estäneen myös tavallisten sateiden syntymisen.
Volkswagenin Pueblan-tehtaalla valmistetaan muun muassa Jettaa, Beetleä, Tiguania ja Golfia. Tehdas työllistää noin 15 000 henkilöä.
Uusimmat
-
05:39
Yli sata miljonaa paennut kodeistaan sotien ja vainojen vuoksi – "Ennätys, jota ei olisi koskaan pitänyt tehdä"
-
05:30
Kommentti: 60–23 – Kalle Rovanperän hätkähdyttävin ominaisuus kiteytyy näihin numeroihin, ja siitä tulee olemaan seuraavina kuukausina hyötyä
-
05:23
Ukrainasta paennut kuusi miljoonaa ihmistä, sisäisiä pakolaisia kahdeksan miljoonaa – MTV seuraa sotaa
-
23:37
Florida luisui kuilun partaalle – törmäsi Tampa Bay -vahti Vasilevskiin
-
23:21
Zelenskyi: Ukraina voi menettää jopa 100 sotilasta päivässä – MTV seurasi sotaa 22.5.
-
23:07
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:50
MM-kisoihin saapunut NHL-tähti pisti heti show'n pystyyn – Ruotsi otti murskavoiton Norjasta
-
22:33
AC Milan juhlii Serie A:n mestaruutta – Zlatan laittoi sikariksi
-
22:25
Valioliiga-kausi päättyi rajuun kaaokseen – ruotsalaisvahti joutui Manchester City -fanien pahoinpitelemäksi
-
21:50
Ville Husso pääsee suureen valokeilaan – NHL-seuran tähtivahti sivuun Colorado-sarjasta
-
21:49
Ranska–Sveitsi-ottelussa kunnon nyrkkikäräjät: "Tässä meni jäähyt ihan väärin"
-
21:17
Aurinko kuvattiin ennätysläheltä – mystinen "kuuma lähde" paljastui
-
21:12
Saksan MM-pelaajalla yllättävä yhteys Patrik Laineeseen, suomalainen isä ällistyi poikansa kisakutsusta – "Se oli sensaatio"
-
21:04
Leijonien jässikkä ensi kaudeksi Ruotsiin? Kommentoi itse tilannetta: "Otan pienen tauon"
-
20:44
Lotta Hintsa pääsi legendaarisen lehden malliksi – kaunottaren erityinen toive hyväksyttiin: "Pyysin, että niitä ei oteta pois"
-
20:43
PSG:hen jäänyt Kylian Mbappe lähetti viestin Real Madridille – "Olen heidän ykkösfaninsa"
-
20:31
Ferrari aloittaa tutkinnan Charles Leclercin kohtalosta – havainto sai silti tallipomo Mattia Binotton myhäilemään
-
20:24
Tutkimus: Tämä seikka tekee naisista viehättävämpiä muiden silmissä
-
20:21
Tutkijalta suoraa tekstiä: Vihreissä ei ymmärretty sunnuntailisien yleisyyttä: "Tällaiset lisät ovat joidenkin alojen ansiokehitykselle olennaisia"
-
20:12
Manchester City esitti ilmiömäisen nousun viidessä minuutissa – juhlii Valioliigan mestaruutta
-
Lataa lisää