Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Voisiko tuberkuloosirokote suojata hoitohenkilökuntaa koronaviruksen vaikutuksilta? Testejä muun muassa Australiassa

Kuvituskuva / AOP
Julkaistu 27.03.2020 06:14

MTV UUTISET - STT

Australiassa tutkijat selvittävät, voisiko tunnettu tuberkuloosirokote suojata terveydenhuollon henkilöstöä koronaviruksen aiheuttaman covid-19-taudin vaikutuksilta. Tutkimuksesta kertoo esimerkiksi uutiskanava SBS.

Suomessakin käytössä olevan BCG-rokotteen ei oleteta estävän tartuntaa, mutta sen toivotaan lieventävän sairastuneiden oireita. Tutkimusta johtavan professori Nigel Curtisin mukaan rokote paitsi ehkäisee tuberkuloosia myös tehostaa kehon immuunijärjestelmää.

– Kyseistä rokotetta käytetään tähän tarkoitukseen nyt ensimmäistä kertaa. Rokotteella on kyky "opettaa" kehon immuunijärjestelmää vastustamaan infektiota vahvemmin, Curtis kuvaili SBS:n mukaan.
Hän mukaansa on ehdottoman tärkeää, että eri maat jatkavat samaan aikaan koronavirusrokotteen kehittämistä.

Australiassa on todettu yhteensä yli 3 000 koronavirustartuntaa. Guardianin mukaan 13 ihmistä on kuollut viruksen seurauksena.

Testejä myös Saksassa ja Britanniassa

Puolivuotisessa tutkimuksessa on mukana 4 000 terveydenhuollon työntekijää. Heistä puolelle on määrä antaa tuberkuloosirokotetta sen tehon selvittämiseksi.

Uutistoimisto AFP:n mukaan tutkijat pyrkivät saamaan rokotukset alkuun jo viikon kuluessa.
Kansainvälisessä tutkimuksessa on määrä aloittaa testirokotukset myös esimrkiksi Saksassa, Britanniassa ja Hollannissa, mutta Australian otos kuuluu tutkimuksen suurimpiin.

Melbournessa sijaitsevan Murdoch Children's Research Instituten tutkijat kertoivat lausunnossaan, että BCG-rokotteen saa yhä vuosittain noin 130 miljoonaa vauvaa.

Suomen kansallisessa rokotusohjelmassa BCG-rokotuksen saavat maksutta alle 7-vuotiaat lapset, joilla on suurentunut riski saada tuberkuloositartunta, kerrotaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen nettisivuilla.

Lisää aiheesta:

Syöpään kehitetään rokotetta pikavauhtia – yllättävän nopea kehitys koronan ansiotaPfizerin koronarokote osoittautui jättitutkimuksessa 94-prosenttisen tehokkaaksi – yhteensä kaikkia koronarokotteita annettu jo yli 217 miljoonaaLääkejätti Johnson & Johnson hakee koronarokotteelleen hyväksyntää Yhdysvalloissa – jääkaapissa säilyvää rokotetta tarvittaisiin vain yksi annosBrittitutkijat kehittävät vasta-ainelääkettä, joka suojaisi koronavirukselle altistuneita – näin se toimiiHyväksytäänkö koronarokote Yhdysvalloissa jo tänään? Australiassa rokotekehitys lopetettiin virheellisten hiv-tulosten vuoksiYhdysvalloissa ihmisillä tehdyn koronavirusrokotetestin tulokset lupaavia
KoronavirusAustraliaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä