Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Voisiko Kiinan ja USA:n välille syttyä sota? "Suhteessa Kiinaan tulee väistämättä olemaan jännitteitä"

7:39Kiinan vaikutusvalta kasvaa, mihin se pyrkii?Mihin Kiina pyrkii kasvattamalla vaikutusvaltaansa?
Julkaistu 04.08.2022 09:15(Päivitetty 10.08.2022 10:10)
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Kiina on kaikessa hiljaisuudessa ottanut itselleen tilaa kansainvälisessä politiikassa ja maailman areenoilla. Tuleeko Kiinasta maailman ainoa supervalta?

Kiina on viime aikoina noussut hiljalleen tasaveroiseksi suuravallaksi Yhdysvaltojen rinnalle. Ulkopoliittisen instituutin tutkimusprofessori Mikael Mattlin havainnollistaa, että Kiinan suuruus riippuu täysin siitä, mitä mittaria katsotaan.

– Jos katsotaan ulkomaankauppaa, Kiina on tällä hetkellä maailman suurin kauppamahti ja hyvin iso toimija ulkomaan sijoituksissa kehittyviin maihin. Mutta jos puhutaan kansainvälisistä rahoitusmarkkinoista, Kiinan rooli on huomattavan paljon pienempi, Mattlin sanoi.

Kiina alkaa myös olla toiseksi isoin sotilasmahti heti Yhdysvaltojen jälkeen. Kiinan laivasto on Mattlinin mukaan alusmäärällä mitattuna jo Yhdysvaltojen laivastoa suurempi. Kun katsotaan kokonaiskuvaa, olennaiseksi eroksi muodostuu kuitenkin Kiinan muodollisten liittolaisten verkoston puuttuminen.

– Kiina ei ole levittäytynyt maailmalle eikä sillä ole tukikohtia kuten Yhdysvalloilla.

Lue myös: Kiinalaismediat: Kiina on aloittanut sotaharjoituksensa Taiwania ympäröivällä merellä

Jännitteinen suhde

Mattlin ei näe, että Kiinasta olisi tulossa maailman supervalta, vaikka aiheella on spekuloitu vuosia ja annettu erilaisia ennusteita siitä, milloin tämä voisi tapahtua.

Kiina kuitenkin pyrkii olemaan vahva vastapuoli Yhdysvalloille. Mattlinin mukaan aseellista konfliktia maiden välillä pyritään välttämään viimeiseen saakka sekä Kiinan että Yhdysvaltojen puolelta.

– Mutta tämä on suhde, joka on kehittynyt siihen pisteeseen, että sitä on vaikea pitää enää täysin ystävällisenä suhteena enää. Siinä väistämättä tulee olemaan jännitteitä eikä sitä pysty vakauttamaan pysyvästi.

02mtv uutiset_huomenta suomi_maaliskuu2023_16x9

Huomenta Suomi nähdään MTV3-kanavalla joka arkiaamu kello 6.25-9.30 välisenä aikana. 

Viikonloppuisin Huomenta Suomi nähdään kello 9-12. 

Ohjelma on katsottavissa myös  MTV Katsomossa ja MTV Uutiset Livessä. 

Jos Kiina uhkaisi Yhdysvaltojen maailmanherruutta, siitä voisi koitua ongelmia muullekin maailmalle, mutta Mattlin pitää tätä visiota vielä melko kaukaisena.

– Kiinan ambitiot ovat ottaneet takapakkia viime vuosina ja tilanne näyttää aika erilaiselta kuin vielä 5-6 vuotta sitten. Monet hankkeet eivät ole menneet eteenpäin, Mattlin summaa.  

10.8. kello 10.10 juttua korjattu: Muokattu juttua ja otsikkoa, suhteita Yhdysvaltojen ja Kiinan välillä ei enää voi pitää täysin ystävällisinä, ei Kiinaa, kuten jutussa aiemmin luki.

Lisää aiheesta:

Tämä on Kiinan tavoite Ukrainan sodassaTrumpin suunnitelma uhkaa Kiinan matkaa maailman ykkösmaaksi – pahimpana pelkona syöksy sotaanAnalyysi: Kiina on valmiina ottamaan kopin, kun Venäjä kaatuu sen syliinVoivatko Kiinan ja Taiwanin tulehtuneet välit eskaloitua sodaksi? Asiantuntija: Ravisuttelisi maailmanrauhaaSuomikin on riippuvainen Kiinasta – siksi sen tapahtumia kannattaisi nyt seurata tiiviisti: "Riippuvuudet ovat syvällä tuotantoketjuissa"Kiinan aggressiivinen käytös herättää kysymyksiä – onko voimistuva ärhentely merkki mahtiuden puutteesta?
KiinaYhdysvallatUutisaamuMaailmanpolitiikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kiina
  • 18:45
    Mark Rutte

    Naton pääsihteeriltä kylmäävä lausunto: Jos Kiina hyökkää Taiwaniin, pyytäisi Xi Putinilta tuhoisaa palvelusta

  • Eilen16:06
    Turkistarhaus

    Puola kieltää turkistarhauksen

  • 27.11.16:49
    Donald Trump

    WSJ: Trump ohjeisti Japania olemaan provosoimatta Kiinaa – Japani kiistää

  • 26.11.21:08
    Turvallisuus

    Suomalaisten temutus lähdössä täysin käsistä: "50 miljoonaa pakettia"

  • 26.11.16:43
    Verkkokauppa

    EU penää verkkokauppajätti Sheiniltä selvitystä aseista ja lapsia muistuttavista seksinukeista