Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Voiko poliisi puuttua poliitikkoihin kohdistuviin mielenosoituksiin? Rikosoikeuden asiantuntija peräänkuuluttaa yhtä perusoikeutta

Kuvituskuva.
Kuvituskuva. All Over Press
Julkaistu 27.03.2023 19:15

MTV UUTISET – STT

Jos viranomaiset alkavat puuttua poliitikkoihin kohdistuviin mielenosoituksiin, se herättää väistämättä kysymyksen ennakkosensuuriongelmasta. Näin sanoo Turun yliopiston rikosoikeuden apulaisprofessori Tatu Hyttinen.

Turkin suurlähetystön edustalla Helsingissä järjestettiin lauantaina mielenosoitus, jossa poliisi poisti mielenosoittajilta Turkin presidenttiä Recep Tayyip Erdogania esittäneen nuken.

Helsingin poliisista sanottiin aiemmin STT:lle poliisin tulkinneen, että siinä yritettäisiin häpäistä nukella Turkin presidenttiä ja että sen ei annettu tapahtua. Lisäksi Helsingin poliisista kerrottiin, että asiasta kirjattiin kunnianloukkausjuttu.

Lue lisää: Poliisi takavarikoi mielenosoittajilta Helsingissä nuken, jonka katsottiin loukkaavan Erdogania – "Puutuimme asiaan heti"

Hyttinen sanoo, että vaikka poliisin tehtävänä onkin estää rikoksia, poliisin tehtävänä on myös turvata perus- ja ihmisoikeuksien toteutuminen.

– Kun puhumme kunnianloukkausrikoksesta tällaisessa kontekstissa, missä väitetty uhri on merkittävä vallankäyttäjä, on yksioikoista ajatella pelkkää rikosten ehkäisemistä. Pitäisi huomioida myös kokoontumisvapaus ja sananvapaus, jotka ovat ihmisoikeussopimuksissa ja perustuslaissa turvattuja oikeuksia, Hyttinen sanoo.

Helmikuun lopulla mielenosoittajat polttivat Turkin suurlähetystön edustalla Helsingissä presidentti Erdoganin kuvan. Helsingin poliisi ilmoitti sen jälkeen, että se tutkii myös tuota tekoa kunnianloukkauksena.

Sananvapaus kattaa myös provokatiiviset ilmaukset

Kunnianloukkaus on määritelty Suomen rikoslaissa. Kunnianloukkausrikokset voivat olla joko sellaisia, että ilmaisussa esitetään valheellinen tieto tai vihjaus tai sellaisia, että muutoin halvennetaan tai solvataan toista.

Kunnianloukkauksena ei kuitenkaan pidetä arvostelua, joka kohdistuu toisen menettelyyn esimerkiksi politiikassa, jos se ei selvästi ylitä sitä, mitä voidaan pitää hyväksyttävänä.

– Sananvapautta turvataan erityisesti tilanteissa, joissa väitetyn kunnianloukkauksen kohteena on merkittävä vallankäyttäjä, oli se sitten poliittinen vallankäyttäjän tai taloudellinen vallankäyttäjä, Hyttinen sanoo.

Hyttinen sanoo, että sananvapauden rajat määrittyvät pitkälti Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen ratkaisukäytännön perusteella. Myös korkein oikeus on usein linjannut, että sananvapaus kattaa myös provokatiiviset ja shokeeraavat ilmaukset.

– Liberaalissa demokratiassa meidän täytyy sietää myös huonoa käyttäytymistä, Hyttinen sanoo.

Hän sanoo, että kun puhutaan valokuvien polttamisesta tai provokatiivisesta käyttäytymisestä nuken kanssa, puhutaan solvaustyyppisestä kunnianloukkauksesta.

– Solvaustyyppisissä kunnianloukkauksissa, kun ne kohdistuvat merkittäviin vallankäyttäjiin, kynnys puuttua rikosoikeudellisesti on todella korkea, hän sanoo.

Turkin presidentiltä selvitettävä, onko tällä rangaistusvaatimuksia

Hyttinen sanoo, että jos kovin hanakasti aletaan rajoittaa sananvapautta ennakolta, se on yhteiskunnallisesti vaarallinen tie.

– Siihen pitää suhtautua hyvin varauksellisesti, olkoonkin, että poliisilla on tehtävä estää ennakolta rikoksia. Poliisin on turvattava myös sananvapautta. Se nyt vaan on meidän yhteiskuntajärjestyksessä ihan keskeistä poliittisen järjestelmän toimivuuden vuoksi, hän sanoo.

Hyttinen sanoo, että koska kunnianloukkaus on asianomistajarikos, poliisin pitää selvittää asianomistajalta eli tässä tapauksessa Turkin presidentiltä, että onko tällä rangaistusvaatimuksia.

Lisää aiheesta:

"Iskuryhmä" kertoo puuttuvansa kiusaajien ja hyväksikäyttäjien toimintaan – rikosoikeuden professori muistuttaa, että omankädenoikeudesta säädetään laissaOnko poliitikon nimittäminen fasistiksi kunnianloukkaus? Näin kommentoi rikosoikeuden professoriAsiantuntija mielenosoittajien nuken poistamisesta: Mielenosoitusmuistio on voitu tulkita ohjeeksi poliisissa, vaikkei sitä ole sellaiseksi tarkoitettuPoliisin toimet selvitykseen: Virkavalta poisti mielenosoittajalta Erdogania esittäneen nuken, Putinin kuvan polttamista ei tutkitaEikö mitään saa enää sanoa – rajoittaako laki sananvapautta? Rikosoikeuden professorit: "Maahanmuutostakin voi puhua solvaamatta ja panettelematta"Rikosoikeuden professori: "On tapauksia, joissa oikeusjärjestelmää on pyritty käyttämään väärin"
PoliisiMielenosoitusPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 17:30
    Kadonneet

    Puolustusvoimien helikopteri löysi Nurmeksessa kadonneen miehen pahoin kylmettyneenä

  • 15:38
    Helsinki

    Joukkotappelu sporttibaarin edustalla – ravintoloitsija: HIFK:n ultrakannattajat aloittivat väkivallan

  • 09:22
    Kadonneet

    Nainen lähti kotoaan ja katosi Kaavilla: Poliisi pyytää havaintoja

  • 06:37
    Tulipalot

    Kerrostalo roihusi Raumalla: Asunnosta löytynyt vainaja

  • 05:49
    Henkirikokset

    "Mie virheen tein": Kohtelias teini kävi tappokeikalla ja palasi kotiin nukkumaan – näin poliisi selvitti Pyhtään mysteerimurhan