Valtiovarainministeriön kansliapäällikkö Juha Majanen paljastaa tänään julkaistussa kolumnissaan, että tällä vaalikaudella olisi vielä sopeutettava 1 miljardi lisää. Talous ei ole lähtenyt vielä toivotulla tavalla kasvuun.
Taloudellisesti heikot ajat ovat jatkuneet Suomessa ennustettua pidempään. Tämän takia julkisen talouden sopeuttamista on lisättävä jo tämän vaalikauden aikana.
Hallitus on jo päättänyt 9 miljardin euron sopeutuksista, mutta lisää tarvitaan yhä, jotta Suomen velkasuhde saadaan taittumaan.
Velkasuhteen taittaminen on yksi pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen keskeisistä tavoitteista, jonka saavuttamiseksi hallitus on todennäköisesti valmis tekemään lisäsopeutuksia. Luvassa on siis lisää leikkauksia ja mahdollisesti myös veronkorotuksia.
– Kuluvalle vaalikaudelle suositeltava lisäsopeutustoimien mittaluokka on noin 1 miljardia euroa, jonka jälkeen seuraavalla vaalikaudella velkakäyrän taittaminen alaspäin edellyttäisi mittaluokaltaan noin 5–9 miljardin euron julkisen talouden lisävahvistamistoimia, kun otetaan huomioon muun muassa EU:n finanssipoliittiset säännöt, kirjoittaa valtiosihteeri kansliapäällikkönä Juha Majanen valtiovarainministeriön kolumnissa.

