MTV Sportin jalkapalloselostaja Tuomas Virkkunen niputtaa viikoittain tuoreeltaan Valioliiga-kierroksen mielenkiintoisimmat puheenaiheet. Mitä jäi tästä Valioliiga-kierroksesta mieleen?
Olen jo moneen otteeseen ihmetellyt, hämmästellyt ja toisinaan myös jopa ihastellutkin herrojen Theo Walcott, Alex Oxlade-Chamberlain ja Jordan Iben menoa. Harmi kyllä se ihastelu on yleensä jäänyt varjoon. Ihmettelyä sen sijaan riittää. Eilen kaikki kolme sattuivat olemaan kentällä samaisessa ottelussa, joten piti oikein pistää mietintämyssy päähän ja katsoa missä mennään.
Walcottin tietävät kaikki, ja ikuisuus on jauhettu hänen nopeudestaan. Eikä syyttä, Valioliigan nopeimpia hän on edelleen, mutta ongelmakohta Walcottilla ei ole koskaan nopeus ollutkaan, vaan peliäly. Ratkaisut pallon kanssa ovat vuosi toisensa jälkeen hyökkäyspäässä olleet vähän niin ja näin, eikä se pallottomana juoksujen tekeminenkään ihan nappia painamalla tule. Viimeistelyssä Walcott on aina ollut suhteellisen heikko.
Entä sitten nämä nuoremman polven tulevaisuuden Englannin maajoukkuemiehet?
Täysin samat ongelmat vaivaavat heitäkin kuin Walcottia. On nopeutta, on teknistä osaamista, mutta ratkaisut ovat melkein kerta toisensa jälkeen heikkoja. Ibe on yritteliäimpiä haastamaan yksi vastaan yksi -tilanteissa, harmikseen vaan menee todella harvoin ohi. Oxlade-Chamberlainissa on samaa, mutta lisäksi vielä sillä erolla, että haastot tulevat monesti tilanteissa, jotka jättävät epäonnistuessaan koko joukkueen pulaan.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Heillä on onneksi vielä nuoruus puolellaan, ja toivottavasti oikeiden valmentajien alaisuudessa vielä kehittyvät. Muutoin heistä tulee vain "uusiawalcotteja"; jaloilla/kropalla olisi menty vaikka kuinka pitkälle, mutta pää oli esteenä.

