Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viranomaiset eivät vahvista ruotsalaislehden väitteitä ilmatilaloukkauksista

Suomessa vieraillut Yhdysvaltain varapuolustusministeri Robert O. Work ei spekuloinut loukkausten syitä tiedotustilaisuudessa tänään.
Suomessa vieraillut Yhdysvaltain varapuolustusministeri Robert O. Work ei spekuloinut loukkausten syitä tiedotustilaisuudessa tänään.Lehtikuva
Julkaistu 07.10.2016 20:13

MTV UUTISET - STT

Torstaina Porvoon edustalla tapahtuneiden epäiltyjen ilmatilaloukkausten syytä ei vielä tiedetä. Dagens Nyheter on väittänyt, että loukkausten takana ovat siirto-operaatioon osallistuneet venäläiskoneet, mutta tälle ei ole saatu vahvistusta.

Lehden mukaan Venäjä on siirtämässä Iskander-ohjuksia Kaliningradiin. Lehti kertoo, että lähetystä on ollut suojaamassa Venäjän sotilaskoneita, jotka ovat lehden tietojen mukaan Suomen ja Viron ilmatilaloukkauksien takana. 

Suomessa vieraillut Yhdysvaltain varapuolustusministeri Robert O. Work ei spekuloinut loukkausten syitä tiedotustilaisuudessa perjantaina, eikä sitä tehnyt myöskään puolustusministeriön kansliapäällikkö Jukka Juusti.

– Emme voi millään tietää syytä näihin. On olemassa spekulaatioita, ja Dagens Nyheter -lehden uutinen on yksi niistä. Olemme kuulleet siitä. Tapahtunutta analysoidaan, jotta saataisiin syy selville. Asia ei ole lainkaan selvä, Juusti sanoi.

Dagens Nyheter kirjoitti Viron hallituslähteisiin viitaten, että Suomen ja Viron ilmatilaloukkausten takana olleet koneet olisivat olleet suojaamassa alusta, joka oli kuljettamassa Iskander-ohjuksia Kaliningradiin.

Tiedotustilaisuudessa virolainen alivaltiosihteeri Miko Haljas sanoi, ettei voi kieltää tai vahvistaa lehden tietoja.

– Mutta tiedusteluelimemme analysoivat halussamme olevia tietoja, hän lisäsi.

Dagens Nyheterille asiaa kommentoineen Viron hallituslähteiden mukaan koneet suojasivat alusta, jonka kyydissä on neljä Iskander-ohjusta. Alus oli lehden tietojen mukaan perjantaina iltapäivästä Latvian edustalla.


Alus lähti liikkeelle Laukaansuusta (Ust-Luga) Pietarin länsipuolelta. Kyseessä on mediatietojen mukaan siviilialus.

Asiaa Viron yleisradiolle kommentoinut maan puolustusministeri ei kiistä eikä vahvista tietoja. 

Venäjä on jo aiemmin ilmoittanut siirtävänsä Iskander-ohjuksia Kaliningradiin. Ohjusten kantomatkaksi on arvioitu jopa 700 kilometriä.

Katso uutisvideot aiheeseen liittyen.

1:50USA:n varapuolustusministeri arvosteli Venäjää ilmatilaloukkauksista

2:28Suomi pyysi Venäjältä selvitystä ilmatilaloukkauksista

Lisää aiheesta:

Nato vahvistaa: Suomen hävittäjät lähtivät saattamaan Viron ilmatilaan tunkeutuneita venäläisiä koneitaVaasaan seilaavan venäläismiehistöisen aluksen omistaja vakoiluepäilystä: "Suuri väärinkäsitys"Venäläisen helikopterin epäillään loukanneen Suomen ilmatilaa sotaharjoituksen aikana – Kaikkonen: Yhteys ei ole varmaSuomi kutsui Venäjän suurlähettilään ulkoministeriöön ja pyysi selvitystä ilmatilanloukkauksestaLisätietoa ilmatilaloukkauksista? Venäjä paljasti huippuohjuksen USA:n vakoilusatelliitille tahallaanDN: Venäläiskoneet suojasivat huippuohjusjärjestelmän siirtoa ilmatilaloukkausten aikaan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:30
    Matti Vanhanen

    Pyöreitä vuosia täyttävällä Matti Vanhasella on sanansa sanottavana Orpon hallituksesta: "Väärään aikaan"

  • 06:01
    Ukrainan sota

    Kysely: Lähes puolet suomalaisista pelkää suursodan alkavan

  • 05:22
    Politiikka

    USU: Lindtman ja Purra puheenjohtajien aatelia

  • 05:22
    Pysäköinninvalvonta

    Kuopiossa annetut parkkimaksut hämmensivät: Veloittajana Raision kaupunki

  • 05:00
    Kyberturvallisuus

    MTV selvitti: Suomen viranomaiset käyttävät kiistellyn israelilaisyhtiön laitteita