Minne katosi Yhdysvaltoihin baptistiperheen luokse muuttanut suomalainen Sanna? Sitä Sannan perhe ja ystävät ovat ihmetelleet jo yli kymmenen vuoden ajan.
Eila Anttilan Sanna-tytär soitti lapsena urkuja, pianoa, selloa ja haitaria ja haaveili urkurin ammatista. Peruskoulun jälkeen musikaalinen tyttö kävi Sibelius-lukion. Lukiossa tulevaisuudensuunnitelmat muuttuivat, ja Sanna kiinnostui lääketieteestä. Kun Suomessa lääketieteellisen ovet eivät auenneet, sinnikäs tyttö päätti hakea Viroon, Tarton yliopistoon.
Hän aloitti siellä opinnot vuonna 1998.
Viroon muutettuaan Sanna vieraili Suomessa vanhempiensa ja sisarustensa luona säännöllisin väliajoin. Yhteyttä pidettiin myös sähköpostitse ja puhelimitse.
Tartossa Sanna tutustui Yhdysvalloista kotoisin olevaan baptistipapin perheeseen.
– Siinä vaiheessa vähän ihmettelin, kun Sanna pyysi yhtäkkiä lähettämään postit tämän baptistiperheen osoitteeseen, vaikka tytöllä oli asunto, jonka hän jakoi erään toisen suomalaisen opiskelijatytön kanssa.
"Ilmaisia matkoja ei ole"
Joulun alla vuonna 2000 Sanna ilmoitti perheelleen lopettavansa opiskelut ja muuttavansa Yhdysvaltoihin tämän Tartossa asuvan baptistiperheen rouvan vanhempien luokse. Hän kertoi perheen luvanneen maksaa matkan. Eilaa uutinen epäilytti.


