Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viikon sää: Pakkanen sukeltaa alle 20 asteen etelää myöten loppuviikosta – sitä ennen on pirullisen liukasta

3:41Pakkasta, lunta ja jäätävää tihkua luvassa – tällainen on tulevien päivien sääKatso video: Meteorologi ennustaa kylmenevää säätä myös Etelä-Suomeen MTV Uutiset Livessä.
Julkaistu 03.01.2022 13:47

Olli-Pekka Toivanen

olli-pekka.toivanen@mtv.fi

Maanantain sää näyttää lumisateiselta maan etelä- ja keskiosissa sekä läntisessä Lapissa. Lumisateet jatkuvat iltaan asti ja siirtyvät itää kohden loppuillasta.

– Etelässä ja lännessä on ollut jäätävän tihkusateenkin havaintoja. Kun on ohut jääkerros ja päälle tulee vielä lunta, niin liukastahan se on, Forecan meteorologi Anna Latvala kertoo MTV Uutisille.

Jäätävät tihkusateet kehittyvät, kun sumupilvessä muodostuvat pisarat satavat alas. Pakkasella vesi alijäähtyy ja jäätyy kiinni tien tai auton tuulilasin kaltaisille kylmille pinnoille. 

Autoilijoiden, ulkoilijoiden ja meteorologien painajainen riivaa taas Suomea: Tällainen ilmiö on jopa puita kaatava jäätävä sade

Pakkaslukemat pysyvät Latvalan mukaan 0–10 asteen tuntumassa Etelä- ja Länsi-Suomessa keskiviikkoon ja paikoin torstaihin asti. Maan itäosissa liikutaan 10–20 asteen välillä.

– Torstaina alkaa pikkuisen kylmetä, ja perjantain ympäristössä on viikon kylmin päivä näillä näkymin. Voidaan päästä paikoin yli 20 pakkasasteeseen etelää myöten.

Lämpötilat lähtevät kuitenkin tämänhetkisen ennusteen mukaan nousuun viikonlopun aikana, kun pilvisempi ja sateisempi matalapaineen sää palaa. Latvalan mukaan tämä on ajankohdalle tyypillistä. 

– Suomen talvi on säältään vaihtelevaa, ja varsinkin eteläisessä Suomessa on tavallista, että sahataan paikoin suojasään välillä ja sitten mennään kunnolla pakkaselle hetkeksi, hän sanoo.

Katso kuluvan viikon sääennuste yllä olevasta videosta!

Lue lisää: Etelä-Suomeen varoitus huonosta ajokelistä – myös kävelijöiden syytä olla tarkkana

Viikko tarjoaa jäätävää tihkua, liukkaita teitä, paukkupakkasta ja plussakeliä – suurta lämpenemistä ei ole näköpiirissä

Lisää aiheesta:

Isänpäivänä Suomi jakautuu kahtia – viikonvaihteessa luvassa "jääkausi", josta voi seurata ongelmiaSäässä tapahtuu nyt erittäin paljon, kertoo Pekka Pouta: "Blobloblobloblob"Käsillä kylmin joulukuun alku vuosiin: Pöllyävä lumipyry muuttuu hyytäviksi pakkasiksi – katso lähipäivien sääennusteKevätsää on tulossa etuajassa! Meteorologi lupailee normaalia lämpimämpää kuukautta – ensin pitää kestää jojoilua sekä yksi kylmä rysäysTalvi ja kevät käyvät kiivasta kisaa herruudesta tällä viikolla, jalankulkijat pahimpina kärsijöinä – meteorologi kertoo, mitä lumipeitteelle käyTeiden pinnoilla vaanii tänään petollinen yhdistelmä, huomenna aamulla pakkanen kiristyy 20 asteeseen myös etelässä
SääTalviLumiSateetMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 18:02
    Myrskyt

    Satelliittikuvat paljastavat Melissa-myrskyn tuhot – Marco Rubiolta erikoinen "unohdus"

  • 10:41
    Syksy

    "Tämä huutaa punaista" – näin hurrikaani Melissan jäänteet muuttavat Suomen sään

  • Eilen10:53
    Hirmumyrskyt

    Tuhoisa Melissa-hurrikaani mullistaa myös Suomen sään: "Jää historiankirjoihin"

  • Eilen06:31
    Jamaika

    Melissa riehuu nyt Kuubassa – Jamaika "katastrofialue"

  • ti20:21
    Jamaika

    Tästä syystä "viipyilevä" Melissa on erityisen tappava