Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viikinki MC:n ammuskelusta tuomio – käräjäoikeus oli eri mieltä syyttäjän kanssa: Silmittömästi räiskinyt ampuja ei yrittänyt murhata

0:29Syyttäjä vaatii Tuusulassa moottoripyöräkerholla haulikolla tulittaneelle rangaistusta kahdeksasta murhan yrityksestäMTV Uutiset oli paikalla oikeudenkäynnissä. Katso video.MTV
Julkaistu 06.04.2023 14:33(Päivitetty 06.04.2023 14:37)
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

@eeturuonakoski

Tuusulassa moottoripyöräkerho Viikinki MC:n hallilla haulikolla räiskinyt mies tuomittiin kolmen vuoden vankeuteen. Syyttäjä vaati pidempää vankeusrangaistusta kahdeksasta murhan yrityksestä, mutta käräjäoikeuden mukaan sellaisista ei ollut kyse.

Mies ammuskeli Tuusulan Kellokoskella sijaitsevalla kerhotilalla viime lokakuun lopussa, kun teollisuuskiinteistöllä vietettiin juhlia.

Mies oli aiemmin poistettu juhlista, mutta hän palasi paikalle varastetun haulikon kanssa ja ampui suutuspäissään seitsemän laukausta. Mies huusi aikovansa tappaa kaikki hallissa olevat.

Kuusi laukauksista kohdistui hallin ulko-oven lukkoon ja yhden mies ampui sisälle halliin ulko-oven rikotusta ikkunasta.

Syyttäjä vaati rangaistusta kahdeksasta murhan yrityksestä. Käräjäoikeuden mukaan jäi kuitenkin näyttämättä, että mies olisi yrittänyt tappaa paikalla olleet kahdeksan asianomistajaa.

Lue myös: Syyttäjä: Mies polki suutuspäissään 10 kilometrin päähän, varasti haulikon ja ampui tuhat haulia Tuusulan moottoripyöräkerholla – epäilty kiistää vahingoittamisaikeet

Kolme vuotta vankeutta

Yhtä lukuun ottamatta kaikki asianomistajat olivat halliin erikseen rakennetussa yläkerrassa, eikä ikkunasta ammuttu laukaus osunut heidän lähelleen.

Näiden seitsemän henkilön osalta miehen katsottiin syyllistyneen murhan yritysten sijaan laittomaan uhkaukseen sekä vaaran aiheuttamiseen.

Kahdeksas asianomistaja liikkui tapahtumien aikaan hallin portaikossa ja tarkkaili ampujan liikkeitä. Hänen tarkoituksenaan oli pysäyttää ampuja, jos tämä tunkeutuisi halliin.

Käräjäoikeuden mukaan ampujan olisi tullut ampuessaan mieltää, että laukausten seurauksena portaikossa ollut mies olisi voinut saada vaikean ruumiinvamman. Tältä osin mies tuomittiin törkeän pahoinpitelyn yrityksestä.

Vuonna 1989 syntynyt Jarno Mikael Petteri Räihä tuomittiin yhteiseen 3 vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Rangaistukseen lukeutui myös joitain aiemmin vierelle tulleita lievempiä rikoksia.

Tuomiolla mies velvoitettiin suorittamaan 3000 euroa vahingonkorvauksia kullekin ammuskelutapauksen asianomistajalle.

Lisäksi syyttäjä oli nostanut syytteen pahoinpitelystä kahdeksatta asianomistajaa vastaan, sillä hän pysäytti ampujan voimakeinoin. Käräjäoikeus katsoi kyse olleen hätävarjelusta ja hylkäsi syytteen.

Tuomio ei ole lainvoimainen, eli siihen voi hakea muutosta hovioikeudesta.

Lue myös: "Se oli kuin kauhuleffoista, siinä oli henki pelissä" – moottoripyöräkerhon juhlissa haulikolla silmittömästi räiskinyt uhkasi ampua myös poliisit

Lisää aiheesta:

Mies jahtasi uhria ja ampui tätä pitseriassa Vantaalla – taustalla ei ollutkaan velkaHovioikeus: Isoisän ampuminen lastenlasten nähden Kokkolassa ei ollut murhaSyyttäjä: Mies polki suutuspäissään 10 kilometrin päähän, varasti haulikon ja ampui tuhat haulia Tuusulan moottoripyöräkerholla – epäilty kiistää vahingoittamisaikeetYllätyskäänne oikeudessa: Murhan yrityksistä syytetty mies halusi vaihtaa avustajaa – moottoripyöräkerholla tapahtuneen ammuskelun käräjät lykkääntyvätMoottoripyöräkerhon ammuskelu oikeudessa: Yhtä syytetään murhan yrityksistä – paikalla ollut kuvaili tilannetta MTV:lle: "Hän huusi, että haluaa tappaa meidät kaikki"Katujengeihin liitetty ampuminen Vuosaaren McDonald'silla: Syytteet tapon yrityksestä kaatuivat käräjillä
VäkivaltaTuusulaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Väkivalta
  • ti21:11
    Kanada

    Ensihoitajat löysivät kellarista nääntyneen "kuusivuotiaan" – totuus oli vielä hirveämpi

  • 15.10.21:10
    Yhdysvallat

    Isä ampui tytärtään hyväksikäyttäneen miehen – hakee sheriffiksi murhasyytteestä huolimatta

  • 8.10.05:46
    Rikospaikka

    Pyhtään henkirikos herätti kysymyksen: Voiko peli motivoida nuorta tekemään rikoksen?

  • 7.10.08:34
    Poliisi

    Aseella uhkaamista, puukotuksia ja panttivangiksi ottamista – poliisien ja ensihoitajien häiritsemistä vireillä ankara rangaistus

  • 6.10.14:52
    Rikosepäilyt

    Hyppypotkusta tunnettu uusnatsi epäiltynä Töölön joukkopahoinpitelystä