Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viiden ministerin eduskuntaryhmällä 2,5 prosentin kannatus – Simon Elo: "Lukema on tässä vaiheessa ihan hyvä"

Uusi vaihtoehto -eduskuntaryhmän puheenjohtaja Simon Elo.
Uusi vaihtoehto -eduskuntaryhmän puheenjohtaja Simon Elo.Lehtikuva
Julkaistu 19.07.2017 09:38
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Helsingin Sanomien teettämän gallupin mukaan entisistä perussuomalaisista koostuvalla Uusi vaihtoehto -eduskuntaryhmällä on äänestäjien keskuudessa vain 2,5 prosentin kannatus. Ryhmän puheenjohtaja Simon Elo on tyytyväinen lukemaan.

Elo vertaa Uuden vaihtoehdon kannatusta kristillisdemokraattien hieman yli kolmen prosentin kannatuslukemaan.

– Olemme toimineet tällä hetkellä eduskuntaryhmänä kuukauden verran, eikä puoluetta tai puolueohjelmaa vielä ole. Jos kannatus on suurin piirtein sama kuin 50 vuotta toimineella puolueella, mielestäni se on tässä vaiheessa ihan hyvä.

Uuden vaihtoehdon edustajat irtaantuivat perussuomalaisista kesäkuun puoluekokouksen jälkeen, kun PS valitsi puheenjohtajaksi Jussi Halla-ahon. Perussuomalaiset lähti hallituksesta oppositioon, kun kaikki viisi puolueen ministeriä vaihtoivat hallituksessa jatkaneeseen uuteen ryhmään.

– Meillä on kannatuspotentiaalia hyvin. Aiemmassa gallupissa viidesosa suomalaisista on sanonut, että voisi äänestää tätä uutta puoluetta Sinistä tulevaisuutta.

Uusi vaihtoehto -eduskuntaryhmän jäsenet ovat perustaneet Sininen tulevaisuus -yhdistyksen, ja kannatuskortteja kerätään puoluerekisteriä varten parhaillaan. Elon mukaan kannattajakorteista on kerätty tähän mennessä ”vajaat parituhatta”.

Perussuomalaisten kannatus on Helsingin Sanomien teettämän kyselyn mukaan tällä hetkellä 6,2 prosentissa. Lehden mukaan puolueella on vakiintunut kannattajakunta, jossa äänestyspäätöksestä ollaan varmimpia.

– Perussuomalaiset muuttuu radikaalimpaan suuntaan ja sinne jäävät siinä uskossaan vahvat, Elo kommentoi.

Lisää aiheesta:

Kokoomuksen puoluesihteeri kertoo syyn, miksi perussuomalaiset nousi MTV:n kyselyssä sen lempihallituskumppaniksi – 5 vuotta sitten puolueiden arvot olivat liian erilaisetHalla-aho puolueensa gallup-noususta: Ilmastokeskustelu ja maahanmuuttoasiat lisänneet perussuomalaisten kannatusta Sininen tulevaisuus pääsi puoluerekisteriinSininen tulevaisuus -ryhmä jätti kannattajakortit oikeusministeriöönKauppalehden päätoimittaja: Perussuomalaisista luvassa loikkaajia – "SDP suurin hyötyjä"Soini: Perussuomalaisten suosion laskun syynä työmarkkinatilanne ja pakolaiskriisi
Sipilän hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sipilän hallitus
  • ke00:01
    Talous

    Nyt se on laskettu: Hyvätuloisten ostovoima kasvaa, yksinhuoltajilla ja työttömillä heikkenee

  • 25.4.17:35
    Taksit

    Taksiuudistuksen lakiluonnoksessa mukana kiistellyt taksamittarit ja värilliset kilvet

  • 01.10.202316:13
    Petteri Orpo

    Orpo pääministerin haastattelutunnilla: Ministerien palkkioiden mahdollinen leikkaaminen käydään hallituksen piirissä läpi

  • 18.08.202308:18
    Yliopisto

    Helsingin yliopiston alamäki herättää jo huolta korkeakoulutuksen tilasta – "Muut Pohjoismaat painivat täysin eri sarjassa"

  • 04.04.202316:20
    Juha Sipilä

    Tutkimus: Asiakasmaksujen korotukset köyhdyttivät Sipilän kaudella varsinkin ikääntyneitä