Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vihreiden kenttäväki uhkuu itseluottamusta: "SDP ja Vasemmisto suosikit hallituskumppaneiksi"

2:17Vihreät haikailevat vasemmistohallitusta
Julkaistu 17.05.2017 11:00
Toimittajan kuva

Jussi Kärki

jussi.karki@mtv.fi

JussiKarki

Suomeen tulisi vihervasemmistohallitus, jos Vihreiden piiripäättäjät saisivat valita.

Vihreiden piirihallitusten jäsenet haluavat muodostaa seuraavan hallituksen SDP:n ja Vasemmiston kanssa.

MTV Uutisten kyselyssä lähes 40 prosenttia vastaajista nimeää suosikikseen SDP:n ja kolmannes Vasemmiston, kun kysytään mieluisinta hallituskumppania.

– Nämä kolme puoluetta ovat julkisesti sitoutuneet lisäämään koulutuksen määrärahoja. Siinä on yksi yhteinen linja meille kolmelle, sanoo Vaasan piirihallituksen jäsen Mervi Soini Pietarsaaresta.

Kokoomusta pitää parhaimpana hallituskumppanina joka kymmenes Vihreiden piiripäättäjä. Keskustan nostaa suosikkikumppaniksi vain viitisen prosenttia.

Kristillisdemokraattien ja perussuomalaisten seura hallituksessa ei kiinnosta vihreitä juuri lainkaan.

– Varmasti näistä nykyisistä oppositiokumppaneista ryhdytään ensin katsomaan. Painottaisin sitä, että nykyinen hallitus voitaisiin saada etuajassa nurin ja sympatiapisteitä sille, joka ymmärtää lähteä sieltä ajoissa pois, sanoo Uudenmaan piirin puheenjohtaja Timo Lahti.

Vihreiden itseluottamus on noussut hienosti menneiden kuntavaalien jälkeen. MTV-kyselyssä kaikki vastaajat uskovat Vihreiden yltävän seuraavissa eduskuntavaaleissa yli 10 prosentin kannatukseen. Reilu viidennes, 21,6 prosenttia, vastaajista odottaa Vihreiden kannatuksen nousevan jopa yli 16 prosentin.

– Ainakin kannatuksemme on korkeampi kuin edellisissä eduskuntavaaleissa. Uskon, että lähestymme 15:tä prosenttia, sanoo piirihallituksen jäsen Ilkka Hänninen Kokkolasta.

– Kattoa ei ole vielä saavutettu. Vaikea sanoa mitään lukuja, mutta kyllä me kärkikolmikossa taatusti ollaan, sanoo Hannu Tuominen Helsingistä.

Vihreiden pitäisi hankkia lisäkannatusta ennen kaikkea kokoomukselta. Tätä mieltä on 40 prosenttia vastaajista.

MTV-kyselyssä yli 24 prosenttia vastaajista yrittäisi haalia äänestäjiä ensisijaisesti SDP:stä ja yli 17 prosenttia Keskustasta.

– Vasemmistosta on valunut porukkaa meille, mutta toisaalta kokoomuksessa on kaupunkiliberaaleja, jotka tuntevat vihreiden arvot omakseen, Tuominen sanoo.

– Vihreisiin tulee varmasti paljon nuoria ja sellaisia, jotka ovat pettyneet nykyiseen politiikkaan, Hänninen muistuttaa.

Corefiner teki MTV Uutisten toimeksiannosta kyselyn vihreiden piirihallitusten jäsenille. Kysely toteutettiin 9.5.-15.5. välisenä aikana ja siihen vastasi 76 piirihallitusten jäsentä. Vastausprosentti oli 65.

Lisää aiheesta:

Keskustalla ja perussuomalaisilla tiukka kamppailu äänestäjistä – SDP suosituin hallituskumppaniksiMTV:n kysely: Tämän tuomion vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta saa omiltaanMTV:n kysely: Moni SDP:ssä ajattelee, että kannatusta pitäisi imuroida etenkin perussuomalaisiltaEeva Lehtimäen kommentti: Vihreät haluaa ryöstöretkelle KokoomukseenMTV Uutisten kysely paljastaa: Sofia Virta on vihreiden piiripäättäjien selvä suosikki puheenjohtajaksiMTV-kysely: Hallitusvastuu saa kannatusta perussuomalaisissa – Kristillisdemokraatit mieluisin kumppani
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:36
    Väkivalta

    Wilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"

  • 18:12
    Ukrainan sota

    Päätoimittajan kommentti: Stubbin haastattelu MTV:llä levisi Euroopan mediassa kuin humaus – ja sille on selvä syy

  • 17:45
    Helsinki-Vantaa

    Huippuviulisti kyynelissä Helsinki-Vantaalla saamansa kohtelun takia – muillakin muusikoilla karuja kokemuksia

  • 17:04
    Ilmastonmuutos

    VTV tyrmäsi Orpon hallituksen ilmastotoimet – Marinin hallitukselle puhtaat paperit

  • 17:00
    Tampere

    Tampere irtisanoo yli 70 ja lakkauttaa kahden lukion rehtorien virat