Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video: Viro julkaisi ennennäkemättömiä kuvia Estonian hylystä

1:30Viro julkaisi uusia kuvia vuonna 1994 uponneesta autolautta EstoniastaKatso video: Viron julkaisemat uudet kuvat paljastavat vuonna 1994 uponneesta autolautta Estoniasta paljon.
Julkaistu 22.07.2021 17:28
Toimittajan kuva

Antti Kylmänen

antti.kylmanen@mtv.fi

Estonian hylystä on saatu uutta kuvamateriaalia, kun hylyn ja sitä ympäröivän merenpohjan alustavat tutkinnat on aloitettu.

Viron johtamassa tutkinnassa ovat mukana myös Ruotsin ja Suomen onnettomuustutkintakeskukset.

– Estonian hylyn ja sitä ympäröivän merenpohjan alustava arviointi onnistui paremmin kuin uskalsimme toivoa, sanoi Viron onnettomuustutkintakeskuksen johtaja Rene Arikas tiedotteessa.

Lue myös: Estoniasta löydetty uusia halkeamia – Tutkintakomission jäsen MTV:lle: Laiva ei uponnut sievästi pohjaan

Seuraavaksi Viron onnettomuustutkintakeskus aloittaa yksityiskohtaisen analyysin kerätystä tiedosta. Tämä kestää Arikaksen mukaan noin kolme kuukautta.

Sen pohjalta suunnitellaan tutkimuksen jatkon kulku.

– Seuraaviin vaiheisiin kuuluvat muun muassa piirustusten digitointi ja 3D-mallin luominen aluksesta, ferromagneettisen kartoituksen tekeminen ja virtausmittarin asentaminen hylyn läheisyyteen.

Tutkinnassa on käytetty Tukholman yliopiston tutkimusalus Electra af Äskötä. 

Viron geologian tutkimuskeskuksen merigeologian ja geofysiikan osaston päällikkö Sten Suuroja kertoo, että kallioperää on merenpohjan kallioperää on tutkittu seismisen ja akustisen profiloinnin avulla. 

– Alustavien tietojen perusteella hylyn keula- ja peräosat sijaitsevat pehmeässä savessa ja laivan keskiosa on kovemmalla kallioperällä ja moreenilla. Nämä johtopäätökset perustuvat epäsuoralla menetelmällä hankittuun tietoon, ja merenpohja on tutkittava suoraan paikan päällä tarkempien johtopäätösten tekemiseksi, Suuroja sanoo.

Estonia hylky 2Madis Veltman, PostimeesMadis Veltman, Postimees

Vaurioiden tarkka laajuus vielä epäselvä

Tutkimuksissa selvisi, että aluksen rungon oikealla puolella on lävistysvaurioita, mitkä nähtiin myös vuonna 2020 julkaistussa norjalaisdokumentissa.

Vaurion mitta on Arikaksen mukaan vähintään 4 kertaa 22 metriä, mutta tarkkaa laajuutta ei voida määrittää, koska vahinko on osittain rungon alapuolella.

– Vaurio kohdistuu sekä ulkovaippaan että suurelta osin sisäisiin rakenteisiin, Arikas sanoo.

Lue myös: MTV Uutiset Estonian uppoamispaikalla: ”Eniten kysymyksiä herättää neljän metrin aukko laivan kyljessä”

Estonian keularamppi on irronnut saranoiden rikkoutumisen seurauksena, minkä takia aluksen autokannelle voi nyt nähdä.

– Rungossa on havaittu useita muodonmuutoksia ja halkeamia. Yksi esimerkki on perän vaurioituminen, mikä voi osoittaa, että aluksen perä kosketti ensimmäisenä pohjaa uppoamisen aikana.

Estonia hylky 3

Lue myös: Uudet tutkimukset Estonian hylyllä alkavat tänään – MTV:n kirjeenvaihtaja: "Väärinkäsityksiä ja lisäselvityksen tarvetta"

Lisää aiheesta:

Uusi tutkimus: Näin Estonian kyljen repeämät hyvin todennäköisesti syntyivätMTV:n kirjeenvaihtaja arvioi tuoretta Estonia-raporttia: Nämä kysymykset ovat vielä aukiRuotsin ja Viron tutkijat: Estonia ei ollut merikelpoinen, ei mitään viitteitä räjähdyksestä tai törmäyksestä toiseen alukseenEstonia-tutkijat yllättyivät uponneen autolautan alla olleen paljaan kallion määrästä – uppoamisen virallista syytä ei ole syytä epäilläEstonia-tutkijat: Kallioperä selittää "suhteellisen todennäköisesti" reiät Estonian kyljessäViro haluaa uuden Estonia-tutkinnan, suomalaistutkija tyrmää uutuusdokumentin väitteet: "Vesilinjan alapuolinen reikä uppoamissyynä on mahdoton"
Estonian onnettomuusViroRuotsiSuomiUlkomaat
Madis Veltman, PostimeesMadis Veltman, Postimees

Tuoreimmat aiheesta

Estonian onnettomuus
  • 28.09.202409:44
    Laivaonnettomuudet

    Suomalaisten rakastamaa risteilijää piinasi kahdeksan vuoden kirous – verisiä murhia ja joukkohauta Itämeren pohjassa

  • 28.09.202407:43
    Laivaonnettomuudet

    Autolautta Estonian uppoamisesta tulee kuluneeksi 30 vuotta

  • 27.09.202410:04
    Suomenlahti

    Kun Estonia upposi, MTV:n kirjeenvaihtajan puhelin soi: "Sinuakin saattaa kiinnostaa"

  • 21.09.202418:15
    Laivaonnettomuudet

    Uponneesta Estoniasta tehty merkittävä löytö: Vuosien ajan kateissa

  • 15.02.202413:21
    Itämeri

    Estonian uppoamisesta ei aloiteta rikostutkintaa Ruotsissa