Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Autolautta Estonian uppoamisesta tulee kuluneeksi 30 vuotta

5:04Kari Lumikero haastatteli Estonian onnettomuudesta selvinneitä – osastonhoitaja toimi tulkkina: ”He kertoivat, millä tavalla laiva alkoi kallistua ja kääntyi ympäri”MTV Uutisten Kari Lumikero haastatteli Estonian onnettomuudesta selvinneitä – osastonhoitaja toimi tulkkina: ”He kertoivat, millä tavalla laiva alkoi kallistua ja kääntyi ympäri”.
Julkaistu 28.09.2024 07:43

MTV UUTISET – STT

Autolautta Estonian uppoamisesta tulee tänään kuluneeksi tasan 30 vuotta.

Tallinnasta Tukholmaan matkalla ollut Estonia upposi aamuyöstä 28. syyskuuta vuonna 1994.

Onnettomuuden syynä oli autokannen visiirin irtoaminen, jonka jälkeen vesi pääsi virtaamaan autokannelle.

Aluksella olleesta 989 ihmisestä kuoli onnettomuudessa 852. Kuolonuhreista kymmenen oli Suomen kansalaisia.

Estonian uppoaminen oli Euroopan merialueilla eniten kuolonuhreja vaatinut vesiliikenneonnettomuus rauhan aikana.

Autokannella ollut kansimies näki vesimassat

MTV:n tuolloinen ulkomaankirjeenvaihtajana Tukholmassa toiminut Kari Lumikero oli Estonian uppoamisen aikaan käymässä Suomessa.

–  Aamuyöllä soi puhelin ja kollegani, Helsingin Sanomien silloinen kirjeenvaihtaja Jaakko Hautamäki soitti minulle yöllä ja kertoi, mitä oli tapahtunut. Olimme hyviä ystäviä ja hän arveli, että minuakin saattaa kiinnostaa se, Lumikero kertoo.

Toimitukseen oli tullut jo ihmisiä, ja kaikki ymmärsivät hänen mukaansa, että kyseessä oli jättimäinen juttu.

– Hyvin nopeasti varmistui, että Estonia oli uponnut. Ei oikein tiedetty, kuinka monta ihmistä meni mukana, mutta arviot olivat heti alusta alkaen hyvin synkät, Lumikero muistaa.

Tuli myös tietoja, että pelastuneita oltiin siirtämässä Turun keskussairaalaan. Sinne Lumikero suuntasi kuvaajan kanssa.

– Sinne laskeutui muutama helikopteri aamupäivän mittaan. Omin silmin näimme, millaisessa tilassa ihmisiä vietiin sairaalaan.

Kirjassaan Uutismies Lumikero kuvaa tilannetta: "Helikoptereita laskeutui Turun keskussairaalan ulkopuolelle, ja niistä purkautui huopiin käärittyjä eloonjääneitä. Osa pystyi kävelemään sisälle itse, osa oli niin heikossa kunnossa, että heidät vietiin helikoptereista paareilla".

Lumikero sai kuvaajan kanssa luvan haastatella osastolle tuotuja ihmisiä. Hän haastatteli kahta virolaista miestä, joista toinen oli rekan kuljettaja ja toinen Estonian kansimies.

– Hän (kansimies) oli ollut autokannella ja nähnyt, että yhtäkkiä alkaa tulla vettä ihan jumalattomasti sisään, Lumikero kertoo.

Mukana ollut hoitaja simultaanitulkkasi virolaismiesten kertomukset.

MTV:llä Estonian uppoamista käsiteltiin muun muassa Huomenta Suomi -lähetyksessä ja ylimääräisissä uutislähetyksissä.

Lue lisää: Kun Estonia upposi, MTV:n kirjeenvaihtajan puhelin soi: "Sinuakin saattaa kiinnostaa"

Lisää aiheesta:

Kun Estonia upposi, MTV:n kirjeenvaihtajan puhelin soi: "Sinuakin saattaa kiinnostaa"Kari Lumikero haastatteli Estonian onnettomuudesta selvinneitä 29 vuotta sitten – osastonhoitaja toimi tulkkina: "He kertoivat, millä tavalla laiva alkoi kallistua ja kääntyi ympäri"Jaana ja Kjell repäistiin kesken Tukholman-risteilyn mukaan Estonian pelastustöihin – näin pariskunta kertoo taistelusta elämästä ja kuolemastaNäin Pekka Haavisto sai tiedon Estonian turmasta 26 vuotta sitten: "Oli vaikeaa herätä siihen, että yli 800 ihmistä on kuollut"Estonian onnettomuusaamun tapahtumat painuivat ikuisesti Lauri Karhuvaaran mieleen – yksi haastattelu jätti lähtemättömän vaikutuksen: "Hän totesi valtavan tragedian ja sitten hän itki"Estonian uppoamisesta 25 vuotta: MTV:n Kari Lumikero raportoi tragediasta selviytyneitä ensimmäisten joukossa – "Tunnelma oli aivan kauhea"
Estonian onnettomuusLaivaonnettomuudetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Estonian onnettomuus
  • 28.09.202409:44
    Laivaonnettomuudet

    Suomalaisten rakastamaa risteilijää piinasi kahdeksan vuoden kirous – verisiä murhia ja joukkohauta Itämeren pohjassa

  • 27.09.202410:04
    Suomenlahti

    Kun Estonia upposi, MTV:n kirjeenvaihtajan puhelin soi: "Sinuakin saattaa kiinnostaa"

  • 21.09.202418:15
    Laivaonnettomuudet

    Uponneesta Estoniasta tehty merkittävä löytö: Vuosien ajan kateissa

  • 15.02.202413:21
    Itämeri

    Estonian uppoamisesta ei aloiteta rikostutkintaa Ruotsissa

  • 13.01.202407:01
    Elokuvat

    Aamu Milonoff muistaa mysteeritrillerin kuvauksista Utö-saaren äärimmäiset sääolosuhteet ja käärmeet –saa neuvoja näyttelijävanhemmiltaan aina, kun kysyy