Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV:n kirjeenvaihtaja arvioi tuoretta Estonia-raporttia: Nämä kysymykset ovat vielä auki

5:21Tutkijat arvioivat, miten Estonian kylkeen on syntynyt nelimetrinen repeämä – kirjeenvaihtaja kertoo, mistä on kyseEstonia-tutkimusten alustavien johtopäätösten mukaan Estonia ei ollut merikelpoinen – näin MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Petri Saraste arvioi raporttia.
Julkaistu 23.01.2023 14:48

Silja-Riikka Seppälä

silja-riikka.seppala@mtv.fi

MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Petri Saraste arvioi tuoretta tutkimusryhmän raporttia Estonia-autolautan uppoamissyystä. 

Alustavien johtopäätösten mukaan Estonia ei ollut merikelpoinen, kertovat viranomaiset. Arvio poikkeaa aikaisemmasta arviosta.

– Tutkimus on ollut hyvin perusteellinen. Äänitteet ja kuvatodisteet tukevat sitä teoriaa, että kyseessä on ollut keulaportti, joka on pettänyt. Sen jälkeen vettä on tulvinut sisään. 

Onnettomuudessa kuoli 852 ihmistä ja 137 pelastui.

Saraste toteaa, että raportin mukaan sataprosenttisella varmuudella räjähdystä tai törmäystä ei edelleenkään voida poissulkea, vaikka viitteitä niihin ei ole.

Keularampin nostoa suunniteltu

Tutkimuksessa dokumentointi on ollut merkittävässä roolissa. Kuvatodisteita on syynätty tarkkaan, samoin lautan liikkeitä onnettomuushetkellä.

Tutkinta jatkuu edelleen. Arviointityössä siirrytään analysointivaiheeseen – jopa keularampin nostamista on suunniteltu.

Raportin mukaan keulavisiirin rakenteessa oli vikoja, jotka olisi voitu löytää, jos keulan osat olisi tarkastettu. Koska keulan osia ei ollut tarkastettu, keulavisiirin viat olivat jääneet huomaamatta.

Onnettomuustutkinnan mukaan Estonian uppoamisen syy oli keulavisiirin irtoaminen kovassa merenkäynnissä ja veden tulviminen alukseen.

Toiseksi keularampin sijainti törmäyslaipion yläpuolisena jatkeena poikkesi säännöksistä. 

Alustavaa arviointia johtaa Viro, mutta vedenalaisia tutkintatoimia hylyn luona ovat tehneet Viron ja Ruotsin onnettomuustutkintaviranomaiset.

Nämä kysymykset vielä selvittämättä

Viranomaiset eivät kuitenkaan halunneet ottaa raportissaan kantaa siihen, kenen vastuulla mahdollisesti oli, että Estonia liikennöi puutteista huolimatta.

Voi olla, ettei varsinaista "syyllistä" pyritäkään etsimään, vaan tutkinta painottuu teknisiin ongelmiin.

Myös kysymys siitä, miksi keularampin sijainti sai olla poikkeuksellinen, on auki. Viranomaisten mukaan asiaankuuluvaa todistusta merikelpoisuudesta ei olisi saanut myöntää ilman keulan osien tarkastusta. Selvittämättä on, miksi todistus myönnettiin vioista huolimatta.

Lue myös: Estonia-tutkimus: Tähän asti kerättyjen todisteiden perusteella ei ole mitään viitteitä räjähdyksestä keulan alueella tai törmäyksestä toiseen alukseen

Otkes mukana tutkinnassa

Myös Suomen onnettomuustutkintakeskus Otkes on ollut mukana arvioinnissa, sillä onnettomuus tapahtui Suomen aluevesillä.

– Onnettomuudesta selviytyneiden haastatteluita jatketaan, samoin sukelluksiakin saatetaan vielä tehdä. 

Alustava arviointi saadaan viranomaisten mukaan päätökseen luultavasti ensi vuonna. Etenkin uhrien omaiset ovat vaatineet tutkintaa.

Lue myös: Valtavan budjetin Estonia-sarjaa on kuvattu ympäri maailmaa – jännitysmomentin on tuonut Suomen naapurimaa

Lisää aiheesta:

Selitys Estonian uppoamiselle ei muuttunut, mutta salaliittoteoriat tuskin vaimenevat kokonaanEstonia-selvityksen loppuraportti julkistettiin TallinnassaRuotsin ja Viron tutkijat: Estonia ei ollut merikelpoinen, ei mitään viitteitä räjähdyksestä tai törmäyksestä toiseen alukseenEstonia-tutkijat yllättyivät uponneen autolautan alla olleen paljaan kallion määrästä – uppoamisen virallista syytä ei ole syytä epäilläEstonia-tutkijat: Kallioperä selittää "suhteellisen todennäköisesti" reiät Estonian kyljessäViro haluaa uuden Estonia-tutkinnan, suomalaistutkija tyrmää uutuusdokumentin väitteet: "Vesilinjan alapuolinen reikä uppoamissyynä on mahdoton"
Estonian onnettomuusTutkimustuloksetViroUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Estonian onnettomuus
  • Eilen18:56
    Onnettomuudet

    Selitys Estonian uppoamiselle ei muuttunut, mutta salaliittoteoriat tuskin vaimenevat kokonaan

  • Eilen16:41
    Onnettomuudet

    Tuoreet animaatiot sinetöivät Estonian kohtalon – näin hylyn repeämiä kommentoitiin

  • Eilen16:02
    Viro

    Estonia-selvityksen loppuraportti julkistettiin Tallinnassa

  • 24.10.10:13
    Venäjä

    Epäily: Venäjä käyttänyt Estonian hylkyä vakoiluun, mediat kertovat

  • 10.10.06:42
    Pelastusoperaatiot

    Lohjalta löytyy ainutlaatuinen allas, jossa harjoitellaan myrskystä pelastautumista – katso video