Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video vapisevista ja nälkäisistä orvoista kissanpennuista särkee sydämen – hoitaja muistuttaa suomalaisia: "Se on vastuuttomuutta"

0:14Kiuruveden löytölä jakoi koskettavan videon orvoksi jääneistä kissanpennuistaKiuruveden löytölän jakama video särkee sydämiä.
Julkaistu 28.06.2019 12:45

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Kiuruveden löytölä jakoi Facebook-sivuillaan sydäntä raastavan videon vapisevista ja nälkäisistä kissanpennuista. Löytöeläinsuojan työntekijä Anniina Ylitalo muistuttaa, että ulkoilevien kissojen leikkaaminen on vastuullinen teko.

Pohjois-Savossa Kiuruvedellä sijaitsevaan löytöeläinkotiin on saapunut 12 pientä kissanpentua kolmesta eri pentueesta. Pennut olivat löytöhetkellä henkihieverissään. Facebookissa jaetulla videolla näkyy, kuinka kaksi vapisevaa pikkukissaa ahmii pieniin suihinsa maitoa.

– Kenelläkään ei ole emoa. Muutaman viikon ikäinen pentu ei montaa päivää selviä ruoattomana, löytöeläinsuojan työntekijä Anniina Ylitalo kertoo MTV Uutisille.

Nälän lisäksi pentuja piinasivat kirput, jotka löytölän työntekijät puhdistivat kissojen turkeista.

– Pikkukissa ei kestä pitkän aikaa kirpputartuntaa ennen kuin anemia vie, Ylitalo sanoo.

Seuraavaksi pentuja odottavat rokotteet esimerkiksi rabiesta ja matoja vastaan.

Video pelastetuista kissanpennuista on kerännyt tähän mennessä jo tuhat reaktiota ja 119 000 katselukertaa. Siitä Ylitalo on hyvillään.

– Jos saisin edes jaettua eteenpäin sitä asennetta, että kannettaisiin vastuuta.

Ulkoileva kissa tulee leikkauttaa

kissanpennut sylissäLuonnon armoille jätetty kissanpentu on hengenvaarassa. Kuva: Anniina Ylitalo/Kiuruveden löytölä.Anniina Ylitalo/Kiuruveden löytölä

Loppukeväästä syksyyn ihmiset löytävät yksinäisiä kissanpentuja etenkin maaseudulla, jossa kissat saavat monesti ulkoilla vapaasti. Jotkut jäävät sille tielleen, eivätkä enää palaa omistajansa luo. Luonnossa kissa villiintyy nopeasti. Mikäli kissaa ei ole leikattu, voi karkumatkasta seurata raskaus. Ja jos kissalla ei ole kotia, voi raskaudesta seurata orpopentue, kun pentunsa luontoon tehnyt villiintynyt kissa pelästyy pentueen luona vieraillutta ihmistä tai joutuu toisen villieläimen uhriksi.

Luonnon armoille jätettyjen kissanpentujen mahdollisuudet selvitä ovat hyvin rajalliset. Mutta jos ne selviävät, tekevät ne seuraavaksi omat pentunsa luontoon. Kierre on valmis.

Ainoa tapa katkaista kierre on leikkauttaa ulkoilevat kissat, Ylitalo peräänkuuluttaa.

– Se (leikkaamatta jättäminen) on vastuuttomuutta.

Ylitalo muistuttaa, että nykyaikana kissan leikkaaminen ei voi kaatua varallisuuden puutteeseen. Eläinsuojeluyhdistykset auttavat, jos omistajalla ei ole toimenpiteeseen rahaa.

Leikkaamalla kissansa ehkäisee samalla villikissapopulaatioita kasvamasta. Villikissat levittävät tauteja ja aiheuttavat ympäristöongelmia, Ylitalo sanoo. Harva villiintynyt kissa soveltuu enää koskaan lemmikiksi.

LUE MYÖS: Lukuisia kissoja uhkaa lohduton kohtalo piittaamattomien omistajien vuoksi – löytöeläinpalvelua pyörittävä Mira suree: "Henkisesti todella raskasta ja kuormittavaa"

Kissan ottaminen löytöeläinkodista on eläinsuojeluteko

kissanpentu kädessä

Pieni kissa ei kuulu luontoon yksin, eikä orpopennun kohtaamiseen tule olla puuttumatta.

Jos löytää luonnosta emottoman kissanpennun suosittelee Ylitalo ottamaan yhteyttä lähimpään eläinsuojeluyhdistykseen tai löytöeläinkotiin tai SEY Suomen Eläinsuojeluyhdistysten liitto ry:n.

Ylitalo toivoo, että ihmiset avaisivat silmänsä ja sylinsä niin luonnon armoille jätetyille kissanpennuille kuin löytöeläinkoteihin toimitetuille kissoille, joita on Suomessa useita tuhansia. Kissan ottaminen löytöeläinkodista on eläinsuojeluteko, joka helpottaa työntekijöiden taakkaa ja antaa tilaa seuraavalle tulijalle.

– Toivoisin enemmän puuttumista ja että ihmiset aukaisisivat silmänsä, Ylitalo sanoo.

Etkö pysty enää huolehtimaan lemmikistäsi?

Kiuruveden löytölän työntekijä Anniina Ylitalo kertoo, että yhä useammin löytöeläinkoteihin tulee elämiä niin sanotusti sosiaalisista syistä. Omistaja on saattanut kuolla tai sairastua. Joillain saattaa olla niin paha päihdeongelma, ettei lemmikistä huolehtiminen onnistu. Muutokset asumisjärjestelyissä tai varallisuudessa saattavat pakottaa luopumaan lemmikistä.

Ylitalo muistuttaa, että eläintä tule kuitenkaan jättää ulos oman onnensa nojaan. Tiukassa paikassa kannattaa ottaa yhteyttä eläinsuojeluyhdistykseen tai löytöeläinkotiin.

– Aina joku taso tarttuu siihen.

Orpopennut lähtevät mukaan sukujuhliin

Kiuruveden löytölässä olevan kissanpennut ovat vielä kovin pieniä ja vaativat jatkuvaa huolenpitoa.

– Kesäloman pitämiset on nyt kyllä muutamaksi viikoksi tyystin tässä. Pentuja on syötettävä kolmen tunnin välein, Ylitalo kertoo.

Nyt Ylitaloa odottavat sukujuhlat. Tällä kertaa juhlaporukka on tavallista isompi. Asuntoautoon pakataan lasten lisäksi tusina kissanpentua.

– Ne on otettava matkaan, koska ne tarvitsevat välitöntä hoitoa.

Näillä kissanpennuilla kävi tuuri.

LUE MYÖS: Ei herkille! Karmeat kuvat kärsivästä kissasta muistuttavat yleisestä ongelmasta: "Tiedättekö, miltä näyttää eläin, joka mätänee ulkoa ja sisältä?"

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.

Lisää aiheesta:

Emme voi enää auttaa, totesi seinäjokelainen eläinsuojeluyhdistys: "Tämä ei ole halpaa"Suomen luonnosta pelastetaan talvisin nälkiintyneitä ja paleltuneita kissoja – monella yhä väärä käsitys kissan pärjäämisestäMuista tämä, jos kotipihassasi pyörii kulkukissa – "Vastuu kissoista ei poistu, vaikka niitä ei olisi alun perin itse hankkinut"Kissoista pyydetään nyt hurjia hintoja – koditonta kissaa ei saa eläinsuojeluyhdistykseltäkään heppoisin perustein: "Huolenamme on, että..."Uskoisitko samaksi kissanpennuksi? Merri säästyi julmalta kohtalolta, mutta moni muu ei – tässä syyVaroitus: Nämä kuvat eivät sovi herkille! Eläinsuojeluyhdistys jakoi kuvia heitteillejätetyistä kissanpennuista: "Homma karkaa täysin käsistä"
KissatEläintensuojeluSomehititLifestyle
Pienet kissanpennut vaativat jatkuvaa hoitoa. Kuva: Anniina Ylitalo/Kiuruveden löytölä.Anniina Ylitalo/Kiuruveden löytölä

Tuoreimmat aiheesta

Kissat
  • 24.9.06:25
    Asuminen

    Kerrostalon pihalta löytynyt kissa jouduttiin lopettamaan – eläinsuojeluyhdistykseltä tärkeä muistutus kissanomistajille

  • 15.9.21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • 11.9.12:21
    Lemmikkien vaivat

    "Villin kasvattajan epäeettinen tuote" – Hesy varoittaa: Älä osta tällaista kissaa!

  • 26.8.20:03
    Alankomaat

    Sadan tonnin panostus: Amsterdamin kanaviin asennetaan pieniä portaita kissoille

  • 21.8.13:33
    Eläinsuojelurikokset

    Yli 10 koiraa ja noin 40 kissaa jouduttiin lopettamaan Sonkajärvellä – omistajat pidätetty