Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

VIDEO: Näin peltipoliisien kuvia tutkitaan – mitä jos kuvassa on poliisin kaveri?

2:32Näin valvontakamerakuvia tutkitaan
Julkaistu 22.01.2015 13:10
Toimittajan kuva

Ripsa Koskinen-Papunen

ripsa.koskinen-papunen@mtv.fi

@RipsaKP
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

@Auramies

Jos peltipoliisin kamera räpsähti maantiellä kohdallasi, säikähtänyt ilmeesi on pian Poliisin liikenneturvallisuuskeskuksen pähkäiltävänä.

– Yhtä kuvaa käsitellään 20–30 sekuntia, kuvista katsotaan rekisterikilpi ja tarkastetaan, onko kyseessä nainen vai mies, kertoo vanhempi konstaapeli Jesse Sundberg.

Sukupuolen tarkastamisella voidaan täsmentää, kenelle sakko perheessä kuuluu, auton omistajalle vai haltijalle. Sundbergin mukaan valituksia väärin lähetetystä sakosta piisaa.

– Sitten tutkitaan asiaa ja katsotaan kelle se seuraamus sitten lähtee.

Jos kuvasta ei saa selvää rekisterikilvestä tai kuljettajan kasvoista, ei rikettä voida tutkia. Sundberg kuitenkin muistuttaa, että rekisterikilven peittäminen lialla tai esimerkiksi lumella on kielletty laissa.

Kasvonsa peittämistä yrittäviä näkyy kuvissa päivittäin.

– Aika usein jäävät yrityksiksi, vähän ollaan liian myöhään liikkeellä tai muuta.

Ilmeet ovat Sundbergin mukaan kuvissa usein hyvinkin hämmentyneitä. Konstaapelia ei haittaisi, vaikka välillä vilahtaisi hymykin.

– Sitä ei ole vielä näkynyt, mutta toki kannattaa, sehän tekee meidänkin homman huomattavasti mukavammaksi.

Narahtaako kännykkäänkin puhuva?

Sundbergin mukaan peltipoliisit tarkkailevat lähinnä ajonopeuden noudattamista. Turvavyöttä ajaville tai kännykkä korvalla puhuville ei lähetetä sakkoja.

Jos rike ja rikkeen tekijä on kuvasta todistettu, ymmärtää Sundbergin mukaan suurin osa suomalaisista maksaa sakkonsa mukisematta.

– Ymmärtävät yleensä, että ovat tehneet väärin ja miksi me tätä työtä teemme.

Kaiken kattavia selityksiäkin on silti kuultu mummon hautajaisista kadonneisiin liikennemerkkeihin. Katso videolta, millaisessa tilanteessa selitys voi mennä läpi.

Jos peltipoliisin kuvassa vilahtaa poliisin tuttava, ei kaverinkaan päätä silitellä.

– Jos huomaa, että kyseessä on läheinen, niin siirretään toiselle konstaapelille hoidettavaksi, niin ei tarvitse itse seuraamusta määrätä.

Videolla Sundberg kertoo myös, miltä liikennetolpilta tulee erityisen paljon ilmoituksia.

Kameroiden paikat vaihtuvat – tunnistaako kuski?

Peltipoliisin tolppia on kaiken kaikkiaan 900, mutta kameroita yhteensä 90, joista käytössä vain 40–50. Tämä tietää välillä kameroiden paikkojen vaihtorumbaa poliiseille.

– Poliisilaitos päättää itse, milloin niitä käydään vaihtamassa. Ne voivat olla hyvinkin pitkään tai kolme päivää, miten itse haluavat. Me ei puututa siihen, poliisin liikenneturvakeskuksesta kerrotaan.

Yksi sakkorysistä, Helsingin Mechelininkadun tolppa pitää keskuksen mukaan kameransa paikoillaan "käytännössä aina".

Kuinka tarkkaa kuljettajan silmää sitten vaaditaan, että näkee, missä peltipoliisissa on kamera ja missä ei?

– Ei sitä voi nähdä. Se on tuuripeliä, Sundberg muistuttaa.

Lisää aiheesta:

Punaisia päin ajon sakottaminen tökkii Suomessa – tässä syyIsmo Leikola paljasti Ylelle ajavansa autolla päin punaisia ja rikkovansa ohituskieltoa – näin kommentoi poliisiRekisterikilpiä tuunataan laittomasti mustavalkoisiksi, vaikka luvallinenkin keino olisi olemassa – poliisi yleistyvästä ilmiöstä: "Tulee tosi kallis tarra"Kasvomaski voi suojata kantajaansa koronan lisäksi peltipoliisilta – "Kikkailu ei ole järkevää, mutta kaikissa järjestelmissä on porsaanreikiä"HS: Poliisi kertoo, miten voit jymäyttää peltipoliisia oikein kunnolla ja välttyä sakolta – "Jos haluaa ajaa hevosnaamari tai sissipipo päässä, mikäs siinä"Poliisi odottaa uusien superkameroiden keventävän autoilijoiden kaasujalkaa – Autoliitto ärähtää: "Tärkeintä on sakkotulojen kerääminen"
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 15:10
    Poliisi

    Poliisi epäilee kahta ihmistä virkarikoksista valtion koulukodeissa

  • 15:01
    Vantaa

    Poliisilla iso operaatio Vantaalla – kestänyt tunteja

  • 14:38
    Helsinki

    Nainen putosi asuntonsa parvekkeelta Hietalahdessa ja kuoli – poliisilla on epäilty

  • 13:20
    Valkeakosken surma

    Vendin, 15, raiskauksesta ja murhasta tuomittu hakee valituslupaa ja vaatii vyötään takaisin

  • 11:54
    Petokset

    Oletko nähnyt hymyilevää miestä? Osti arvokellon iäkkäältä naiselta huijatulla pankkikortilla