Saarijärvellä asuu pahimmanlaatuinen kukkoilija, jolle jokainen on huono.
Kyseessä on reilun vuoden ikäinen Raivo-Jooseppi – Lidlin luomumunasta kuoriutunut äkäistäkin äkäisempi kukko.
Raivo-Joosepin omistaja Monica Hautaniemi kertoo lukeneensa netistä, että luomumunia hautomalla niistä saattaa saada tipuja.
– Ostin kuusi kappaletta luomumunia Lidlistä ja laitoin kanan alle ne hautumaan. Sieltä se Jooseppi sitten kuoriutui.
Hautaniemi kertoo, että Raivo-Joosepin lisäksi myös toisesta munasta kuoriutui tipu, mutta se kuoli hyvin varhaisessa vaiheessa.
– Raivo-Jooseppi oli se, joka jäi ja edelleenkin täällä vahvasti vaikuttaa, Hautaniemi naurahtaa.
Tunnettiin alkuun Paniikki-Jooseppina
Aivan alkuun tulokas tunnettiin Paniikki-Jooseppina. Raivokas luonne kehittyi vasta varttuessa.
– Nuorempana Jooseppi oli sellainen panikoija. Se pelkäsi ihmistä, hyppi seinille ja meni karkuun. Se muuttui vähän myöhemmin ja huomasin, että Joosepille alkaa tulla raivopäisiä piirteitä.
Raivo-Jooseppi -nimi kuvaa hyvin kyseisen kukkoilijan luonnetta. Sillä on äksyilyssä kaikki keinot käytössään, aivan joka päivä. Hyökkäys voi tulla mistä tahansa ilman varoitusta:

