Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

VG: Kidnappaajat ottivat yhteyttä norjalaismiljardööriin – vaativat miljoonan euron lunnaita todisteista, jotka vahvistavat Anne-Elisabeth Hagenin olevan elossa

Julkaistu 03.08.2019 11:28

MTV UUTISET – JUTTA HALMINEN

Norjassa miljardööri Tom Hagenin vaimon katoamiseen liittyen on tullut uusi lunnasvaatimus, uutisoi norjalaislehti VG. Poliisi ei kuitenkaan ole kommentoinut asiaa.

Kidnappaajat ottivat norjalaislehden mukaan heinäkuussa yhteyttä Anne-Elisabeth Hagenin perheeseen. Aviomies Tom Hagen on maksanut yli kymmenen miljoonaa Norjan kruunua saadakseen todisteet vaimonsa elossa olemisesta, mutta hän ei ole saanut vastausta, kirjoittaa norjalaislehti VG.

Useat riippumattomat lähteet ovat ilmoittaneet asiasta VG:lle.

Kesäkuun lopulla poliisi kertoi hylänneensä tutkintalinjan, jossa Anne-Elisabeth Hagenin uskotaan tulleen kidnapatuksi taloudellisten motiivien takia. Poliisit kertoivat keskittyvänsä tutkimaan tapausta henkirikoksena. He uskovat Hagenin kuolleen.

Tieto järkytti perheen asianajaja Svein Holdenin, jonka mukaan Hagenin läheiset uskoivat poliisin tutkivan tapausta edelleen kidnappauksena.

Lue myös: Norjan poliisi uskoo, että siepatuksi luultu miljardöörin vaimo on surmattu

Aamuinen puhelu on viimeinen elonmerkki norjalaismiljardöörin kadonneesta vaimosta – poliisilla on ollut naisen puhelin hallussa katoamisesta lähtien


Uutta lunnasvaatimusta ei kommentoida

Noin kaksi viikkoa poliisin lehdistötilaisuuden jälkeen, heinäkuun alussa, perhe sai uuden lunnasvaatimuksen. Viestissä käskettiin maksamaan miljoona euroa, jos perhe haluaa todisteita Anne-Elisabeth Hagenin elossa olemisesta.

Tätä ennen perhe kuuli mahdollisista kidnappaajista edellisen kerran tammikuun lopussa, eli yli viisi kuukautta sitten.

VG: n tietojen mukaan perhe maksoi hieman yli 10 miljoonaa Norjan kruunua pian vastapuolen ilmoituksen jälkeen. Lehden mukaan maksu on suoritettu tilille, jota poliisi ei ole pystynyt jäljittämään.

Perheen asianajaja eikä poliisi ole kommentoinut mahdollista uutta sieppaajien yhteydenottoa ja lunnasvaatimusta VG:lle. 

Asiasta uutisoi Suomessa ensimmäisenä Iltalehti.

Lue myös: Poliisi uskoo, että heillä on vastauksia norjalaismiljardöörin vaimon tapaukseen – MTV Uutiset kertoo, mitä mysteerikatoamisesta tiedetään

Poliisi aikoo penkoa norjalaismiljardöörin talon läpikotaisin – virkavalta uskoo, että kadonnut vaimo on surmattu: "Kaikki jäljet johtavat Hagenien taloon"

Lisää aiheesta:

Norjalaismiljardöörin vaimon katoamismysteeri on yhä auki – poliisilla jälleen uusi teoria: "Sieppaaja saattoi tulla sisään talon avaimilla"Kadonneen norjalaismiljardöörin vaimon katoamisesta vuosi – Perhe paljastaa: Epäiltyihin kidnappaajiin oltu yhteydessä viimeksi tässä kuussaLehti: Norjalaismiljardöörin vaimon sieppaajat uhkasivat julkaista videon Anne-Elisabethin murhasta, ellei lunnasrahoja maksetaPoliisilta uutta tietoa norjalaismiljardöörin vaimon katoamisesta – ratkaisevatko isot kengänjäljet mysteerin?Norjalaisen miljardöörin vaimo siepattiin lähes vuosi sitten – miljoonien lunnaat maksettu, mitään todisteita elossa olemisesta ei oleNorjan poliisi toivoo DNA:n johdattavan viimein miljonäärivaimon sieppauksen jäljille – "Uskomme ja toivomme, että meillä on nyt johtolanka"
NorjaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Norja
  • 29.10.13:30
    Talous

    Norjan öljyrahasto takoi jättituotot

  • 27.10.14:44
    Oslo

    Oslossa suuri kivivyöry, satoja evakuoitiin

  • 22.10.13:13
    Ukrainan sota

    Zelenskyi vieraili pikaisesti Norjassa – sai mukaansa 129 miljoonaa euroa

  • 18.10.21:03
    Kirjallisuus

    Roy Jacobsen kuollut

  • 16.10.18:43
    Europol

    Iso operaatio Itämerellä: Poliisi sai kiinni 40 rikollista