Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Verstappen C Moren erikoishaastattelussa – "Suomalaiset ovat aina jäänviileitä"

xpbimages.com
Julkaistu 25.11.2017 12:54

MTV SPORT

Red Bullin hollantilaistähti Max Verstappen istahti C Moren erikoishaastatteluun F1-selostaja Niki Juuselan kanssa kauden päättävän Abu Dhabin kisaviikonlopun aikana.

MAINOS

Abu Dhabin F1-viikonloppu
C Morella!

Lauantai: Harjoitukset klo 11.55, aika-ajo klo 14.55
Sunnuntai: Abu Dhabin GP klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 13.30!

Kaikki F1-ajojaksot suorana C More Maxilla ja C More -suoratoistopalvelussa!

Tilaa C More ja aloita katselu vaikka heti.

Juusela kysyi Verstappenilta muun muassa sitä, millaista väriä suomalaiskuljettajat ovat tuoneet F1-sarjaan.

- Suomalaiset ovat aina jäänviileitä ja heillä on oma tyylinsä. Suomalaiset pystyy tunnistamaan helposti, mikä on hieno juttu, koska formula ykkösissä tarvitaan erilaisia persoonia. Pidän siitä, millaisia suomalaiset ovat, sillä olen itsekin hieman samantyylinen, Verstappen kertoi.

- Ehkä isovanhempani ovat kotoisin jostain siltä suunnalta. Meillä on sama ihonvärikin, Verstappen jatkoi naureskellen.

MM-sarjassa kuudentena olevan Verstappenin kautta ovat leimanneet lukuiset keskeytykset. Kauden jälkimmäisellä puoliskolla 20-vuotias kuljettaja on kuitenkin ollut paremmassa iskussa, mistä osoituksena ovat voitot Malesian ja Meksikon osakilpailuista.

Verstappenilla on kova luotto Red Bull -talliin, jonka kanssa hän teki pitkän jatkosopimuksen lokakuussa.

- Meillä oli haastavia aikoja vuoden alussa, mutta olen aina uskonut tähän talliin. Olen nähnyt tämän vuoden aikana, että talli ei ole luovuttanut missään vaiheessa vaan se on tehnyt kovasti töitä sen eteen, että saamme hyvän auton. Sen vuoksi uskon, että jatkosopimus oli oikea ratkaisu, Verstappen sanoi.

Verstappen kertoo jutun yläpuolella olevalla videolla myös arvionsa omasta kaudestaan. Entä kysyykö Verstappen vinkkejä isältään, joka aikoinaan ajoi F1-sarjassa? Siihenkin Verstappen antaa vastauksen haastattelussa.

Lisää aiheesta:

Kimi Räikkösen F1-jatkoa pohjaa jäätävä fakta – "Se on vastaus sille, kuinka paljon hänelle on kysyntää"F1-tähti Max Verstappen hermostui hänelle heitetystä kysymyksestä – "Todella tyhmää"Max Verstappen paljasti, milloin hän voi tietää voittavansa F1-mestaruuden – "Red Bull -radalta ei ole kovin haastava aloittaa"Max Verstappen Honda-sopimuksesta: ”Uskon siihen ja tiimikin selkeästi uskoo”Red Bull -pomolta lausunto, jota ei ole helppo uskoa: Max Verstappen kyseenalaistaa itseään ja oppiiVerstappen itsevarmana Hamiltonin kehuista: "Tekisin jotain muuta, jos en uskoisi siihen"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ma12:35
    Moottoriurheilu

    Suomalaisyritys F1-tallin sponsoriksi – näytillä jo ensi viikonloppuna

  • 10.10.06:02
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä tunnustaa hurjan faktan – Kimi Räikkösen ura esimerkkinä

  • 9.10.17:10
    MM-ralli

    Kalle Rovanperältä F1-paljastus – tältä meno näytti Red Bull -autossa

  • 9.10.10:48
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä paljastaa MTV Urheilulle: F1-sarja tähtäimessä!

  • 8.10.17:23
    Mika Häkkinen

    Mika Häkkisen hämmästyttävä F1-väite nousi esiin – "Häntä pilkattiin noista väitteistä"