Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venezuelan oppositio siirsi edustajistoa vastustavan mielenosoituksen huomiselle

Oppositiojohtajat Leopoldo Lopez (vasemmalla) ja Antonio Ledezma.
Oppositiojohtajat Leopoldo Lopez (vasemmalla) ja Antonio Ledezma.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 02.08.2017 09:31

MTV UUTISET – STT – AFP

Venezuelassa oppositio on siirtänyt edustajistoa vastustavan mielenosoituksen keskiviikolta torstaille. Asiasta ilmoitti Twitterissä opposition edustaja, jonka mukaan mielenosoitus järjestetään samana päivänä kuin kiistanalaisen edustajiston on määrä aloittaa. Viime sunnuntain äänestyksessä valittiin edustajisto muuttamaan perustuslakia.  

Uutistoimisto AFP:n mukaan edustajiston on odotettu aloittavan tänään. Hallitus ei ole ilmoittanut tarkkaa aloituspäivämäärää.

Oppositio pitää lakimuutosta presidentti Nicolas Maduron keinona vahvistaa asemaansa.

Edustuston kokoonpanosta äänestettiin sunnuntaina. Oppositio boikotoi vaaleja, ja edustusto täyttyikin Maduron tukijoista. Tiistaina vahvistettiin, että edustajistoon on valittu myös Maduron poika Nicolas Ernesto Maduro Guerra. Hän tekee edustajistossa seuraa muun muassa äitipuolelleen, presidentti Maduron vaimolle, Cilia Floresille.

AFP:n mukaan edustajistolla on myös valta hajottaa kongressi.

Maduron hallinnon mukaan uurnilla kävi sunnuntaina 40 prosenttia äänestäjistä, opposition mukaan reilu kymmenen prosenttia.

Maduro on syyttänyt mielenosoituksista Yhdysvaltoja

Maduro on vakuuttanut, että perustuslain muuttaminen lopettaa Venezuelan taloudellisen ja poliittisen kriisin. Hän on syyttänyt mielenosoituksista Yhdysvaltoja, joka vasemmistolaisen Maduron mukaan toimii yhteistyössä Venezuelan opposition kanssa.

Yhdysvallat onkin kritisoinut voimakkaasti Maduron aikeita muuttaa perustuslakia. Yhdysvallat on asettanut Venezuelaa vastaan pakotteita ja käskenyt Venezuelassa olevien amerikkalaisdiplomaattien perheitä lähtemään maasta.

Viimeksi maanantaina Yhdysvaltain valtiovarainministeriö ilmoitti uusista pakotteista, jotka kohdistuvat suoraan Venezuelan presidenttiin. Luonteeltaan ne ovat kuitenkin lähinnä symbolisia ja muun muassa jäädyttävät kaikki Maduron mahdolliset Yhdysvaltain-varat.

– En tottele imperialistisia käskyjä. En tottele vieraita hallituksia. Olen vapaa presidentti, Maduro kommentoi Yhdysvaltojen toimia.

Hallitusta vastustavat mielenosoitukset ja levottomuudet ovat jatkuneet jo kuukausia, ja niissä on kuollut reilusti yli sata ihmistä.

1:59Venezuelassa pidätetty kaksi oppositiojohtajaa

Trump pitää Maduroa vastuussa pidätettyjen oppositiojohtajien turvallisuudesta

Venezuelan tiedustelupalvelu pidätti varhain tiistaina kaksi oppositiojohtajaa, joista kumpikin oli jo ennestään kotiarestissa. Venezuelan korkeimman oikeuden mukaan Leopoldo Lopez ja Antonio Ledezma pidätettiin, koska tiedusteluviranomaiset uskoivat miesten suunnittelevan pakoa. Lisäksi oikeus toteaa miesten rikkoneen kotiarestin ehtoja poliittisella kampanjoinnilla ja antamalla lausuntoja medialle.

Lopez ja Ledezma olivat kehottaneet ihmisiä boikotoimaan viime sunnuntain äänestystä.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kommentoi tapahtumia sanomalla pitävänsä Maduroa henkilökohtaisesti vastuussa pidätettyjen oppositiojohtajien hyvinvoinnista ja turvallisuudesta. Trumpin mukaan pidätetyt oppositiojohtajat ovat poliittisia vankeja, joita Venezuelan hallitus pitää laittomasti vankina.

Trump myös toisti Valkoisen talon tiedotteessa Yhdysvaltain vaatimuksen kaikkien poliittisten vankien vapauttamisesta Venezuelassa. 

Lisää aiheesta:

Venezuela sanoo ottaneensa kiinni eri maiden kansalaisia: "Juonittelua maan horjuttamiseksi"Venezuelan presidentti syyttää opposition pyrkivän kaappaamaan vallanVenezuelan tilanne kiristyy – yksi mielenosoittaja kuollut presidentinvaaleja seuranneissa levottomuuksissaMaduro valmis neuvotteluihin opposition kanssa muttei uusiin presidentinvaaleihin Kaksi oppositiojohtajaa pidätettiin Venezuelassa Kuolonuhrien määrä nousee Venezuelassa – yksi uhreista vasta 13-vuotias
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 21:35
    Maanjäristykset

    Suomen Pankin entinen pääjohtaja oli hotellissa Tokiossa, kun alkoi huojua

  • 21:26
    Luonto ja eläimet

    City-ketut hämäävät ihmistä – tutkijat tyrmäävät söpön myytin

  • 20:36
    Maanjäristykset

    Japanissa maanjäristys: Tsunamivaroitus purettu

  • 19:37
    Ukrainan sota

    Presidentti Stubb Ukrainan rauhanprosessista: "Vaikeimmat asiat vievät eniten aikaa"

  • 19:36
    Ruotsi

    Suomen ilmavoimat debytoi Ruotsin "joulukuusessa", jonka näkee nyt myös Suomen yllä: Tällaisesta perinteestä on kyse