Suomen uintimaajoukkueen päävalmentaja Eetu Karvonen sai monien muiden kansallisten liittojen toimijoiden tavoin lukea vasta mediasta venäläisurheilijoiden osallistumisesta käynnissä oleviin Budapestin MM-uinteihin.
Karvonen huokaisee, ettei venäläisurheilijoiden keplottelu osallistujalistoille tullut lopulta suurena yllätyksenä, kun huomioidaan kansainvälisen uintiliiton World Aquaticsin läheiset yhteydet venäläiseen uintiin.
Kattojärjestön johtaja, kuwaitilainen Husain Al-Musallami teki marraskuussa kaikessa hiljaisuudessa liiton johtokunnan kanssa päätöksen venäläisten osallistumisesta kisoihin. Kansalliset liitot jätettiin tiedon osalta katveeseen.
– Kyllähän se silti hieman outoa on, että uinti on se, josta aloitetaan (venäläisten laajempi paluu kansainvälisiin arvokisoihin). Mutta eiköhän silläkin joku vaikutuksensa päätökseen ole, kun miettii, missä kilpailut käydään, Karvonen sanoo MTV Urheilulle ja viittaa Unkarin autoritääriseen johtajaan Viktor Orbaniin, joka tunnetaan myös hyvistä väleistään Vladimir Putiniin.
Budapestin lyhyen radan MM-kisat on käytännössä ensimmäinen kansainvälinen suurkilpailu, jossa venäläiset ovat ensimmäistä kertaa suurella joukolla mukana sitten Ukrainan sodan alkamisen. Venäjän maatunnuksia ei silti kuulla tai nähdä, vaan kaikkiaan 27 venäläisurheilijan joukko kauhoo Unkarissa kilpaa neutraalien tunnusten alla.
Karvonen ei itse ole viikonloppuna päättyvissä kisoissa paikalla, joten venäläisten vastaanotosta urheilijoiden keskuuteen hänellä ei ole ensikäden tietoja.
– Nyt on myöhäistä enää tehdä mitään. Urheilija ja valmentaja ovat aika pieniä toimijoita tällaisten voimien edessä, Karvonen toteaa.

