Aamuinen isku on Ukrainan toistaiseksi pisin Wildberrries-varastoihin kohdistunut operaatio.
Ukraina teki varhain perjantaiaamuna lennokki-iskun WIldberries-verkkokaupan varastoon Venäjän Jekaterinburgissa.
Drooni-iskun on raportoinut saaneen aikaan valtavan tulipalon varaston tiloissa, kertoo muun muassa ukrainalaismedia Kyiv Post. Venäjän Viranomaisten mukaan kukaan ei loukkaantunut aamuisessa iskussa.
Iskuista on levinnyt aamun varhaisina tunteina materiaalia sosiaaliseen mediaan. Vahvistamattomia videoita iskusta on jaettu muun muassa X:ssä sekä erinäisissä sotaan keskittyvissä Telegram-ryhmissä.
Alueen viranomaisten kerrotaan rajoittaneen tilapäisesti Jekaterinburgissa sijaitsevan lentokentän lentoliikennettä.
Merkittävää aamuisessa iskussa on, että se varasto sijaitsee peräti yli 2000 kilometrin päässä Ukrainan ja Venäjän vastaisesta rajasta.
Kyseessä on Ukrainan toistaiseksi pisin Wildberrries-varastoihin kohdistunut isku heinäkuussa aloittamansa kampanjan aikana.
WIldberries-varastot ovat joutuneet Ukrainan iskujen kohteeksi heinäkuusta lähtien jo yli 20 kertaa. Ukraina on perustellut iskujaan varastoihin sillä, että verkkokauppa myy tuotteita Venäjän armeijan käyttötarkoituksiin.
The Moscow Times kertoo, että iskut olisivat tehneet toimintakyvyttömäksi yli neljänneksen yrityksen varastokapasiteetista. Tämä uhkaa häiritä Wildberriesin logistiikkaverkostoa ja aiheuttaa yhteensä miljardien arvoiset tappiot.