Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Venäjän varjolaivasto aiheuttaa Suomenlahdella riskejä lukuisin tavoin – yksi niistä liittyy jäähän

7:06Suomen merialueen pahimmat öljykatastrofin riskipaikatSuomen merivartioston apulaiskomentaja Ilja Iljin kertoo pahimmat riskipaikat Suomenlahdella.
Julkaistu 07.01.2025 20:47
Toimittajan kuva
Salla Hekkala

salla.hekkala@mtv.fi

Joulupäivän tapahtumat nostivat jälleen Venäjän varjolaivaston aiheuttamat riskit Suomenlahdella puheenaiheeksi. Asiantuntijan mukaan laivasto lisää onnettomuusriskiä alueella monin tavoin.

Suomenlahden laivaliikenne on viranomaisten tehovalvonnan alla lukuisten Itämeren alueella tapahtuneiden kaapelivaurioiden johdosta. Tuorein niistä tapahtui joulupäivänä, jolloin Eagle S -aluksen epäillään katkaisseen ja vaurioittaneen Suomen ja Viron välisiä merikaapeleita.

Niin kutsuttu Venäjän varjolaivosto koetaan Itämerellä turvallisuusriskiksi, koska alukset ovat usein heikkokuntoisia ja mahdollinen haveri saattaisi olla Itämerelle hyvin kohtalokas.

Viiden jälkeen -ohjelmassa vierailleen Suomen merivartioston apulaiskomentajan Ilja Iljinin mukaan Venäjän varjolaivaston myötä Suomenlahdella liikkuu paljon aluksia, jotka eivät ole tällä suunnalla aiemmin liikunneet.

– Voi olla, että siellä jossain määrin osaamattomuuttakin. Muutamia läheltä piti -tilanteita on ollut, mutta toistaiseksi ne eivät ole realisoituneet vakavampina tapahtumina ja hyvä näin.

Esimerkiksi Suomenlahden harvinaiset sääolosuhteet saattavat olla merenkulkijoille vieraat. Venäjän satamiin liikennöiviltä aluksilta ei Iljinin mukaan myöskään edellytetä minkäänlaista jääluokkaa.

– Eli minkäänlaista jäävahvistusta ei välttämättä ole näissä aluksissa ja sitten, kun Suomenlahti yleensä jäätyy täältä idästä alkaen eli täällä [itäisellä Suomenlahdella] ne jääolosuhteet ovat haastavimmat. Se aiheuttaa tietynlaista riskiä.

Suomenlahti on Iljinin mukaan yksi maailman vilkkaimmista merialueista ja myös lisää onnettomuusriskiä. Isot alukset tarvitsevat välilleen valtavat etäisyydet, jotta niillä on aikaa reagoida toisiinsa. Venäjän varjolaivastoon kuuluvien laivojen on raportoitu kulkevan osin pimeänä eli ne eivät ole aina jakaneet paikannustietojaan.

– Tuollaisilla isoilla tankkereilla pysähtymismatkat ja kääntymissäteet ovat kilometrejä. Kyllä laivan päälliköt haluavat pitää useamman meripeninkulman etäisyyttä toisiin aluksiin.

Katso merivartioston apulaikomentajan Ilja Iljinin haastattelu kokonaan jutun alussa olevalta videolta.

ItämeriVenäjäKotimaa
Toimittajan kuva
Salla Hekkala
MTV Uutiset

Salla Hekkala työskentelee toimittajana Viiden jälkeen -ohjelmassa.

Voit olla häneen yhteyksissä esimerkiksi juttuvinkeistä alla olevaan osoitteeseen.

Lisää aiheesta:

Näin Itämeren kaapeleita aiotaan suojella jatkossa – Suomella aktiivinen rooliViro: Tästä syystä Fitburgin haltuunotto lankesi SuomelleHäkkäsen mukaan kaapelirikko ei ole sotilaallinen uhka – kommentoi myös Venäjän tarjoamaa apuaSuomenlahden kaapelirikko oli varoitus, sanoo suomalaisasiantuntijaItämeren kriittinen infrastruktuuri jatkuvien iskujen kohteenaMerioikeuden professori Suomenlahden kaapelivauriosta: "Hyvin mielenkiintoista"

Tuoreimmat aiheesta

Itämeri
  • 17:33
    Itämeren kaasuputket

    Näin Itämeren kaapeleita aiotaan suojella jatkossa – Suomella aktiivinen rooli

  • 14:53
    Suomi

    Suomi ja 13 muuta maata varoittavat: Merenkulun häirintä vaarantaa kaikki alukset

  • 13.1.07:45
    Nato

    Suomi jatkoi miinojen kehittämistä, kun muu länsi luopui niistä – "Olemme ainakin länsimaiden kärkeä"

  • 12.1.17:38
    Fitburg-alus

    Rajavartiolaitos saattoi Fitburg-aluksen pois Suomesta

  • 12.1.11:41
    Veneet ja laivat

    Rajavartiolaitos valvoo Fitburg-aluksen poistumista Suomen vesiltä