Uutinen Venäjän aikeista tarkastella merirajaansa Suomenlahdella sai aikaan laajan keskustelun viime viikolla. MTV Uutiset seilasi Kotkan edustalla sijaitsevaan Haapasaareen selvittämään, mitä siellä ajatellaan Itämeren turvallisuustilanteesta.
Viime viikolla mediassa käsiteltiin laajasti Venäjän mahdollisia aikeita tarkastella tai jopa muuttaa yksipuolisesti Suomen ja Liettuan vastaisia merirajojaan.
Suomen ja Venäjän välinen meriraja kulkee Kotkan edustalla sijaitsevasta Haapasaaresta alle kymmenen kilometrin päässä.
Suomenlahden merivartiostosta vakuutetaan, että uutisoinnin tiimoilta merivartioston operatiivisessa toiminnassa eikä tilanteessa merirajalla ole tapahtunut muutoksia.
– Meidän valvontamme täällä on ollut aina hyvin valpasta ja aktiivista, ja niin on ollut myös lähivuosina, sanoo merivartioston apulaiskomentaja Mikko Hirvi.
Suomen itäistä merirajaa valvotaan apulaiskomentajan mukaan kameroiden ja tutkien avustuksella, sekä veneillä, laivoilla ja ilma-aluksilla partioiden.
– On selvää, että tälläkin alueella varaudumme siihen, mikäli välineellistettyä, laitonta maahantuloa alkaa. Rajatilanne merellä on hyvin normaali tällä hetkellä, Hirvi sanoo.



