Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Venäjän tiedustelu masinoi kätyrinsä tekemään kirjepommi-iskuja Espanjassa, sanovat NYT:n lähteet

1:23Ukrainan kansalliskaarti teki iskun Venäjän valtaamaan laitokseen DonetskissaUkrainan kansalliskaarti teki iskun Venäjän valtaamaan laitokseen Donetskissa
Julkaistu 23.01.2023 08:53
Toimittajan kuva
Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Yhdysvaltalaiset ja eurooppalaiset viranomaiset uskovat, että Venäjän sotilastiedustelu oli Espanjassa loppuvuodesta tapahtuneiden pommi-iskujen taustalla. Asiasta uutisoi New York Times.

Amerikkalaisen lehden mukaan Venäjän tiedustelu oli ohjannut venäläisen puolisotilaallisen äärioikeistoryhmän, Venäjän keisarillisen liikkeen, hyväksi toimivia henkilöitä tekemään pommi-iskuja.

Espanjassa tapahtui marraskuussa ja joulukuussa kuuden kirjepommi-iskun sarja. Pommeja lähetettiin Espanjan pääministerin Pedro Sánchezin virka-asuntoon, Yhdysvaltain ja Ukrainan lähetystöihin sekä puolustusministeriöön.

Kukaan ei kuollut iskuissa, mutta yksi Ukrainan lähetystön työntekijä sai vammoja räjähdyksessä.

Yksi pommeista lähetettiin aseita valmistavaan Instalaza-yhtiöön Zaragozassa. Yhtiö valmistaa muun muassa kranaatinheittimiä, joita Espanja on antanut Ukrainalle.

Myös Madridin lähistöllä sijaitsevaan ilmavoimien lentotukikohtaan lähetettiin kirjepommi.

Aiheesta aiemmin: Espanjassa löydettiin lisää pommeja: Lentotukikohtaan sekä puolustusministeriön päämajaan lähetettiin epäilyttävä kirje

Iskut varoituslaukaus

Yhdysvaltalaisten lähteiden mukaan Venäjä on saattanut viestiä masinoimillaan pommeilla, että terrori-iskuja voisi seurata lisää, jos länsimaat jatkavat Ukrainan tukemista sotilaallisesti.

Taustalla uskotaan olevan myös tavoite herättää länsimaissa huolta sekä testata lännen sisällä toimivien Kremlin kätyreiden kykyjä sen varalta, että Moskova jossain vaiheessa päättää laajentaa konfliktia ja sotaa.

Lue myös: Jarmo Lindberg: Panssarivaunujen antaminen Ukrainalle ei ole niin helppoa – Saksan asennetta saattaa selittää pelko

Viime aikoina iskujen tutkinnassa on keskitytty Venäjän keisarillisen liikkeen toimintaan. Kyseessä on radikaali puolisotiaallinen like, jolla on jäseniä ja toimijoita eri puolilla Eurooppaa. Järjestöllä on New York Timesin mukaan myös koulutuskeskuksia Pietarissa.

Yhdysvallat on määritellyt liikkeen terroristijärjestöksi. Liikkeellä uskotaan olevan kytkös Venäjän tiedustelupalveluihin.

Venäjän Keisarillisen liikkeen jäseniä on havaittu Espanjassa, ja Espanjan viranomaiset ovat peranneet venäläisen liikkeen yhteyksiä espanjalaisiin äärioikeistolaisiin voimiin.

Lue myös: ISW: Wagnerin johtaja ja kenraali harmageddon sössivät tilaisuutensa kääntää hyökkäyksen kulku

Käytännössä Venäjä halusi siis näyttää, että se kykenee halutessaan järjestämään verkostojensa kautta terrori-iskuja lännessä ja Nato-maissa.

New York Timesin lähteet käyttävät tapahtuneesta termiä varoituslaukaus. Toistaiseksi on epäselvää, kuinka suorassa kytköksessä Espanjassa tapahtuneet iskut ovat itse Kremliin.

Presidentti Vladimir Putinin tiedetään antaneen sotilastiedustelulle laajat valtuudet suorittaa salaisia operaatiota Euroopassa.

Aiheesta uutisoi Suomessa aiemmin Helsingin Sanomat.

TerrorismiUkrainan sotaEspanjaVenäjäVakoiluUlkomaat
Toimittajan kuva
Tommi Forsman
MTV Uutiset

Tommi Forsman työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana sekä etusivua taittavana toimittajana. Hän kirjoittaa laajasti eri aiheista.

Lisää aiheesta:

NYT: Venäläisdroonit tarkkailevat Yhdysvaltain asekuljetuksia Saksassa – Kremliltä lyhyt kuittiEpäily: Venäjän vakoojat salakuljettaneet palopommeja lentokoneisiin EuroopassaCNN: Venäjä suunnitteli asejätin johtajan salamurhaa Euroopassa – Yhdysvallat ja Saksa estivätNaton virkamies CNN:lle: Venäjä suorittanut sabotaasia sotilasliiton jäsenmaissa yli puolen vuoden ajanKenraali: Pentagonin sotasalaisuuksien vuotaminen on "Putinin unelma ja Ukrainan sotilaiden painajainen"Venäläinen hakkerointiryhmä Cold River iski kolmeen ydintutkimuslaboratorioon Yhdysvalloissa – näin ryhmä toimii

Tuoreimmat aiheesta

Terrorismi
  • ke15:22
    Sydney

    Sydneyn joukkosurmasta epäillylle syytteet lähes 60 rikoksesta – mukana 15 murhaa ja terroririkos

  • ti16:15
    Puola

    Opiskelijan epäillään suunnitelleen terrori-iskua joulutorille Puolassa

  • ma14:32
    Australia

    "Luontainen halu suojella" – Bondi Beachin sankarin vanhemmat ylistävät poikansa tekoa

  • ma07:53
    Australia

    Bondi Beachin joukkoampumisen epäillyt tekijät olivat isä ja poika

  • 14.12.21:48
    Syyria

    Syyriassa pidätyksiä amerikkalaisten ampumisesta