Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
9:39Propaganda on ollut keskeinen asia osana sotia kautta aikaen – millaista on sotapropaganda?
Julkaistu 08.03.2022 15:00
Toimittajan kuva

Inka Jurkka

inka.jurkka@mtv.fi

Propaganda on oleellinen osa sodankäyntiä, jolla pyritään vahvistamaan omaa menestymistä. Sotapropagandaa tutkinut väitöskirjatutkija ja toimittaja Joonas Pörsti vieraili tiistaina Uutisaamussa. 

Venäjän sotapropaganda perustuu vuosisatoja vanhaan malliin ja täysiin valheisiin – "Sokaistunut menestyksestään": Tutkija kertoo, miksi Ukrainan sotaviestintä toimii

LK 3.3. Ukrainan sota
AFP / Lehtikuva

MTV Uutiset seuraa Ukrainan tapahtumia hetki hetkeltä.

Löydät tuoreimmat uutiset uutispalvelustamme sekä MTV Katsomosta joka päivä. 

Ukrainan sodan uhreja voi auttaa monin tavoin. Tästä artikkelista löydät ajantasaista tietoa auttamisesta. 

Ukrainan tilanne aiheuttaa monenlaisia tunteita. Tästä artikkelista löydät tietoja siihen, miten hakea apua itselle tai läheisellesi. 

– Tyypillisesti sodassa pyritään mustamaalaamaan vastustaja, se on klassinen asetelma. Pyritään kuvaamaan omat joukot voitokkaana, Joonas Pörsti kertoo.

Pörstin mukaan klassinen esimerkki vastustajan mustamaalaamisesta on peräisin ensimmäisestä maailmansodasta, kun ympärysvallat demonisoivat saksalaiset liioittelemalla heidän tekemiään sotarikoksia. Näin saatiin Yhdysvallat mukaan sotaan.

Ensimmäisen maailmansodan jälkeen propaganda tuli osaksi totalitaaristen valtioiden yhteiskunnan järjestämistä, esimerkiksi Saksassa ja Neuvostoliitossa. Pörstin mukaan Venäjä kantaa edelleen tätä perintöä.

Tällä hetkellä Ukrainan sodan syy on rakennettu Venäjällä fiktion varaan.

– Mustamaalaus ei kohdistu ukrainalaisiin ja väestöön, vaan Ukrainan johtoon. Tämä denatsifikaatioväite, että siellä ollaan kaatamassa natsihallintoa. Se, että Ukrainan hallinto olisi havittelemassa ydinaseita. Nämä ovat kaikki täysin tekaistuja väitteitä eikä niillä ole mitään todellisuuspohjaa, Pörsti kertoo.

Ukraina luo voitokasta kuvaa

Ukraina käyttää informaatiovaikuttamisessa kaikki keinonsa eikä sitä välttämättä pidetä niin harhaanjohtavana.

– Ne liittyvät tähän omaan sotamenestykseen ja käytetään vihollisen tappioita paljon. Kuvataan venäläisten joukkojen tuhottuja tankkeja. Kaikki tämä levitetään sosiaalisen median kautta kansainvälisesti, Pörsti sanoo.

Pörstin mukaan Ukraina luo voitokasta kuvaa sodasta, koska se tarvitsee uskoa voittoon. Venäjä on sen sijaan langennut valheelliseen käsitykseen voitostaan.

– Venäjä on sokaistunut kyvystään hallita informaatiolla. Se, miten he ovat pystyneet vaikuttamaan Yhdysvaltojen vaaleihin ja myös hajottamaan Euroopassa rivejä, käyttämään disinformaatiota tämän koronakriisin aikana erilaisia kanavia pitkin. Luulen, että Venäjä on tietyllä tapaa sokaistunut menestyksestään, Pörsti toteaa.

Venäjä odotti sodan ratkeavan nopeasti ja lännen hajaantuvan. Pörsti odottaa Venäjän kuitenkin ryhdistäytyvän sodan edetessä myös informaatiovaikuttamisessa.

– Tiedetään, että Telegramissa on uusia tilejä, joita on perustettu ranskaksi ja monilla muilla läntisillä kielillä. Tullaan varmasti näkemään toinen vaihe tässä informaatiokamppailussa.

Lue lisää: Venäjä panostaa informaatiovaikuttamiseen, koska "hyökkäys ei ole mennyt kuin Strömsössä" – tämä on Kremlin pahin pelko nyt

Lisää aiheesta:

MTV Uutiset selvitti, miltä Putinin hälyttävimmät valeuutiskampanjat näyttävät LatviassaMiksi Ukraina puhuu avoimesti kevään vastahyökkäyksestään? "Totuus on sodan ensimmäinen uhri, joka kuoli vuosi sitten"Natsimielisen Mannerheimin henkilökultti ja heil Hitleriä huutava Astrid Lindgren – Venäjän satuilu kiihtyyNäiden kolmen historiallisen myytin varaan Putin rakentaa nyt sotapropagandansa – "Venäjä ei koskaan hyökkää, se puolustautuu"Näin Venäjä testaa, mikä propaganda toimii ja mikä ei, sitten vuoroon astuvat trollit ja some – suomalaisasiantuntija: Sodan molempien puolien tietoja kannattaa epäilläSotapropagandasta tulee raaempaa – Venäjä saattaa hyödyntää oman kansan hätää: "Pitäisikö meidän sittenkin lähettää ruoka-apua Venäjälle?"
VenäjäUkrainan sotaSotapropagandaUutisaamuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen18:37
    Ukrainan sota

    Putinin armeija värvää kieroilla keinoilla – eteläafrikkalaiset palkkasoturit jumissa Ukrainassa

  • Eilen18:10
    Ukrainan sota

    Ukraina kertoo tuhonneensa Venäjän merkittävän tukikohdan: "Sitä ei ole enää olemassa"

  • Eilen17:19
    Politiikka

    Ano Turtiainen alkoi toistaa salaliittoteorioita korona-aikana, ja lopulta tie vei Venäjälle: "Hän oli varsin jyrkkä"

  • Eilen10:35
    Ydinaseet

    Putinilta ydinkoekäsky – Peskov: Ymmärtäkää

  • ke22:13
    Ukrainan sota

    Ukraina kiistää joukkojensa joutuneen saarretuksi Pokrovskissa