Murhasta epäilty otettiin kiinni Venäjällä. Tutkijaryhmän mukaan Ukrainan erikoisjoukot olivat värvänneet miehen, jolle luvattiin 100 000 dollaria rahaa ja pääsy eurooppalaiseen maahan palkkioksi surmatyöstä.
Venäjä syytti keskiviikkona Ukrainaa terrorismista tiistaina tapahtuneen venäläiskenraalin ja tämän avustajan räjähdemurhan vuoksi.
– Nyt on selvää, kuka määräsi tämän terrorihyökkäyksen. Jälleen kerran on tullut vahvistetuksi, ettei Ukrainan hallinto kaihda terrorististen keinojen käyttöä, sanoi Kremlin edustaja Dmitri Peskov toimittajille.
Venäjän ulkoministeriön mukaan Venäjä aikoo ottaa asian esille YK:n turvallisuusneuvoston kokouksessa perjantaina, kertoi yleisradioyhtiö BBC.
Tapausta tutkiva ryhmä kertoi aikaisemmin keskiviikkona, että 29-vuotias uzbekistanilainen mies on otettu kiinni teosta epäiltynä.
Ryhmän mukaan mies on kuulusteluissa kertonut Ukrainan tiedustelupalvelun erikoisjoukkojen värvänneen hänet. Ryhmän mukaan etsinnät muiden surmatyössä mukana olleiden löytämiseksi jatkuvat.
Lue myös: Venäjällä suututtiin kenraalin tappamisesta – syyttävä katse kääntyi Kremliin
Rahaa ja pääsy Eurooppaan
Epäilty on kertonut kuulustelijoille, että hän oli matkustanut Moskovaan tehdäkseen hyökkäyksen. Vuokra-auton kojelautaan kiinnitetty kamera oli kuvannut räjähdyksen ja välittänyt sen suorana hyökkäyksen suunnittelijoille Dnipron kaupunkiin Ukrainassa.
