Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Venäjän koronatilanne synkimmillään sitten viime tammikuun – Moskovassa voimaan maski- ja hanskapakko, laiminlyönnistä sakot

3:42"En vie häntä kotiin kuolemaan"– CNN:n saamat videot näyttävät tilastoja karumman kuvan Venäjän koronatilanteesta: Ruuhkautuneet osastot ja vainajia pinottu toistensa päälle"En vie häntä kotiin kuolemaan" – CNN julkaisi järkyttävää videomateriaalia viime talvelta Venäjän sairaalaoloista.
Julkaistu 11.06.2021 09:46
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Tällä viikolla koronatartuntojen määrä on kääntynyt Venäjällä nopeaan nousuun. Maski- ja hanskapakon laiminlyönnistä saa Moskovassa sakot, kirjoittaa uutistoimisto Interfax. 

– Epidemiologinen tilanne Moskovassa heikkenee, tapausten määrä kasvaa. Tämän johdosta maski- ja hanskapakon valvontaa tehostetaan julkisilla paikoilla, mukaan lukien julkinen liikenne, kauppakeskukset ja vapaa-ajan viettopaikat, Moskovan kaupungin päävalvontaviraston päällikkö Jevgenij Danchikov sanoi venäläismedialle. 

Hän muistutti, että mikäli kansalaiset laiminlyövät suojavarusteiden käytön, heitä voi odottaa 4 000–5 000 ruplan (noin 45–57 euron) suuruinen sakko.

Lue myös: Venäjällä joudutaan avaamaan uudelleen kenttäsairaaloita, koronatartunnat kääntyivät taas nousuun

Taistelu koronaa vastaan

Torstaina Venäjällä rekisteröitiin  yli 11 600 uutta koronatartuntaa. Pelkästään Moskovan alueella todettiin yli 5 200 uutta koronatartuntaa. Interfaxin mukaan kyseessä on suurin tartuntaluku sitten tammikuun puolivälin, jolloin Moskovassa todettiin 5 534 uutta koronatartuntaa. 

Venäjän terveysministeri Mihail Murashko totesi, että maan väestöllä on yhteinen tehtävä, nimittäin luoda kollektiivinen laumasuoja koronavirusta vastaan. Hän kehotti kansalaisia huolehtimaan hygieniasta ja maskin käytöstä sekä ennen kaikkea ottamaan koronarokotteen. 

– Taistelemme koronaa vastaan. Jokaisen on tärkeää ymmärtää tämä ja liittyä taisteluun, Murashkoi sanoi uutistoimisto Tassille.

 Hän korosti, että erityisesti ennnen lomalle lähtöä on tärkeää ottaa koronarokote.

KoronavirusVenäjäMoskovaUlkomaat
Toimittajan kuva
Anna Egutkina
MTV Uutiset

Anna Egutkina työskentelee MTV Uutisten toimittajana, jonka erikoisosaamisalue on Venäjä. 

 

Egutkina tuotti ja juonsi myös Itä Nyt -nimistä ohjelmaa, joka käsitteli pintaa syvemmältä Ukrainan, Venäjän ja itäisen Euroopan ilmiöitä sekä ihmisiä.

 

Egutkinaan voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen.

Yhteystiedot:

anna.egutkina@mtv.fi

Lisää aiheesta:

Venäjän massiivinen koronasulku päättyi – tartunnat ja kuolemat jatkavat nousuaanMoskovassa uudet pelisäännöt: Ravintolaan ei asiaa ilman koronatodistusta ja rokottamattomat etätöihinVenäjän koronaluvut nousivat korkeimmalle tasolle liki puoleen vuoteenMoskovan tartuntaluvut räjähtivät – EM-kisojen fanipuisto suljetaan, tapahtumia perutaanVenäjä avaa taas kenttäsairaaloita – "Joka päivä uusi tartuntapiikki"Venäjä myöntää: Maassa ei ole selkeää kuvaa koronaepidemian tilanteesta

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 18.12.202513:56
    Influenssa

    Kovan influenssa-aallon taustalla muutos viruksessa, kertoo WHO – Suomen huippuviikot vielä edessä

  • 11.12.202510:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.202516:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.202520:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.202515:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"