Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi ilmoitti eilen illalla, että Venäjän ja Ukrainan on tarkoitus jatkaa neuvotteluja Istanbulissa huomenna keskiviikkona.
Kaksi aiempaa neuvottelukierrosta käytiin toukokuun puolessavälissä ja kesäkuun alussa, niin ikään Istanbulissa.
Tulokset jäivät laihoiksi. Ensimmäiset neuvottelut kestivät vain tunnin.
Toisella neuvottelukerralla maat pääsivät sopimukseen vankienvaihdosta ja kuolleiden sotilaiden palauttamisesta.
Kolmatta neuvottelukierrosta ajatellen yksi iso asia on muuttunut: Yhdysvallat ja ennen kaikkea presidentti Donald Trump on osoittanut tyytymättömyytensä Venäjää ja presidentti Putinia kohtaan. Trump on uhannut asettaa Venäjälle 100 prosentin tuontitullit, mikäli rauhanneuvotteluissa ei edetä 50 päivään.
Trump on sanonut Putinin myös "suoltavan hevonpaskaa".
Lue myös: Heidi Hautala Ukrainan ja Venäjän sovunhieronnasta: "Jälleen joku näytelmä – kuka uskoo Trumpin uhkailuun?"
Yhdysvallat kärsimätön
Ulkopoliittisen instituutin Venäjän, EU:n itäisen naapuruston ja Euraasian ohjelmajohtaja Arkady Moshes muistuttaa, että viime neuvottelukerrallakin haettiin Donald Trumpin hyväksyntää.
– Ilman Washingtonin apua, neuvotteluja tuskin olisi tapahtunut viime kerralla, Moshes sanoo.
– Mutta nyt on selvää, että Yhdysvaltojen lähestymistapa Venäjään ja Kremlin käyttäytymiseen on muuttunut kriittisemmäksi ja kärsimättömäksi, hän jatkaa.
Moshes silti uskoo, että tälläkin neuvottelukerralla tullaan puhumaan vain "turvallisista aiheista", mitä todennäköisimmin vankienvaihdosta ja mahdollisesti lasten palauttamisesta Ukrainaan.
