Venäjä on tähän mennessä pyrkinyt olemaan "taianomainen toimija" Libyassa. Nyt tilanne voi muuttua.
Venäjä näyttää löytäneen vaihtoehtoisen pysähdyspaikan lentokoneilleen, jotka huolehtivat Kremlin sotilasoperaatioista Afrikassa, yhdysvaltalaismedia CNN kirjoittaa.
CNN:n mukaan Venäjä on tehnyt päivittäin vähintään yhden lennon Libyaan Syyriasta joulukuun 15. päivän jälkeen. Lentoja Libyaan on saapunut myös Venäjältä ja Valko-Venäjältä.
Ennen presidentti Bashar al-Assadin hallinnon kaatumista Venäjä käytti Syyriassa sijaitsevaa Hmeimimin tukikohtaa esimerkiksi Sudanin, Libyan, Malin ja Burkina Fason operaatioidensa huoltamiseen.
Libyaan lentoja on tehty suurilla kuljetuskoneilla. Piikki lentojen määrässä on "kiistämätön", sanoo brittiläisen ajatushautomon Royal United Services Instituten (RUSI) Jalel Harchaoui CNN:lle.
CNN:n mukaan ainakin yksi todennettu video näyttää, miten Libyasta lähtenyt venäläiskone laskeutuu Maliin, jossa Venäjä on lisännyt valtaansa sen jälkeen kun Ranska vetäytyi maasta.
Venäjä on pyrkinyt presidentti valtakaudella merkittävästi vahvistamaan läsnäoloaan Afrikassa. Venäjän joukot toimivat Afrikassa pääosin Africa Corps -nimikkeen alla. Africa Corps on käytännössä Wagner-palkkasotilasryhmän perillinen.

