Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä käytti ensimmäistä kertaa FAB-3000 M-54 -pommia – "korkea tuhopotentiaali"

Kuvakaappaus videosta, jossa väitetään näkyvän, miten Venäjä käyttää FAB-3000 M-54 -pommia Ukrainassa.
Kuvakaappaus videosta, jossa väitetään näkyvän, miten Venäjä käyttää FAB-3000 M-54 -pommia Ukrainassa.Telegram-kanava Fighterbomber.
Julkaistu 22.06.2024 13:24
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Venäjä on pystynyt käyttämään liitopommejaan viime kuukausina Ukrainassa entistä vapaammin Ukrainan heikentyneen ilmapuolustuksen vuoksi.

Venäläisjoukot ovat käyttäneet ensimmäistä kertaa uutta FAB-3000 M45 -pommia Ukrainassa, kertoo yhdysvaltalainen ajatushautomo Institute for the Study of War (ISW). Pommi painaa yli 3 000 kiloa. 

FAB-3000 M45 on niin sanottu tyhmä pommi eli siinä ei ole erillistä ohjausjärjestelmää. Kyseinen pommi voidaan kuitenkin muuttaa ohjatuksi liitopommiksi, jollaisia Venäjä on nyt ilmeisesti Ukrainassa käyttänyt.

Ajatushautomo ISW:n mukaan FAB-3000 M45 -pommilla on "korkea tuhopotentiaali", jos Venäjä pystyy jatkossakin käyttämään aseita esteettä.

FAB-3000 M45 -pommin käytöstä on väitetysti myös julkaistu videoita, joiden aitoutta ei ole vahvistettu. 

Ensimmäinen video on väitetysti kuvattu Harkovan alueen Lyptsissä. Venäläislähteet painottavat pommin aiheuttaneen merkittävää vahinkoa siitä huolimatta, että se osui noin 10 metrin päähän varsinaisesta kohteestaan. 

Videon voi katsoa alla olevasta julkaisusta.

Jos julkaisu ei näy, voi sen katsoa täältä.

Pommin käytöstä on julkaistu myös toinen video, joka löytyy alla olevasta julkaisusta. Myös kyseinen vahvistamaton video on väitetysti kuvattu Ukrainan Lyptsissä.

Jos julkaisu ei näy, voi sen katsoa täältä.

Venäjän entisen puolustusministeri Sergei Shoigun väitti maaliskuussa FAB-3000 M45 -pommien olevan massatuotannossa. Venäläislähteet ovat aikaisemmin kommentoineet, että 3 000 kilon pommin koko ja paino tekevät niistä varsin haastavia ammuttavia suurelle osalle Venäjän ilmavoimien koneista.

– Se, että Venäjä on kehittänyt tavan laukaista FAB-3000-pommeja on merkittävä askel ja lisää Venäjän liitopommien tuhopotentiaalia, ISW katsoo.

Jos venäläisjoukot kykenevät jatkossa laukaisemaan FAB-3000-pommeja "massiivisina aaltoina", pystyvät he tuottamaan entistäkin laajempaa tuhoa, ISW arvioi.

Venäjä on pystynyt käyttämään liitopommejaan viime kuukausina Ukrainassa entistä vapaammin Ukrainan heikentyneen ilmapuolustuksen vuoksi.

Ukrainan ongelmat ilmapuolustuksessa johtuvat paljolti ammus- ja kalustopulasta. Venäjä on hyödyntänyt tilannetta iskemällä entistä voimakkaammin Ukrainan energiainfrastruktuuria vastaan, minkä lisäksi suorat iskut rintamalinjoja vastaan ovat lisääntyneet.

Lue myös: Ukraina: Venäjä tehnyt "massiivisen" ilma-iskun

Ukraina saa hyökätä USA:n aseilla aiempaa tiedettyä vapaammin Venäjälle – "Kyse ei ole maantieteestä, vaan maalaisjärjestä"

Ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko: Suomen varauduttava sotilaallisen voimankäytön uhkaan

MPKK: Suomen tulee varautua Putin-Venäjän "sotilaalliseen interventioon" – tässä veruke

Venäjä ja Pohjois-Korea solmineet uuden sopimuksen – Kim Jong-un: "Suhteet siirtymässä uuteen kukoistavaan aikakauteen"

Ukraina: Venäläissotilaita käsketty mestaamaan viholliset vangitsemisen sijaan

Ukraina: Venäjä pyrkii etenemään rintamalla tehostetusti ennen sotilasavun saapumista

Sota roihuaa, mutta Putinin kaasukauppa Euroopassa kasvaa – FT: Venäjä kiilasi USA:n ohi

Lisää aiheesta:

Väite: Venäjä räjäytti valtavan "kokeellisen" pommin – video näyttää tuhot, Ukraina kiistääVenäjä jyrähti Ukrainaan saapuneista F-16-hävittäjistä"Tuhosimme kokonaisia kolonnia – HIMARS ei ollut hiljaa koko päivänä" – sotilas paljastaa, mitä rajoitusten poistuminen tarkoittiVäite: Ukraina iski HIMARSilla Venäjän puolelle heti USA:n luvan saatuaan – video näyttää tuhonZelenskyi: Väsymystä on, mutta teemme yhä kaikkemme voittaaksemme – vastahyökkäys jatkuu – MTV seurasi sotaaISW:n mukaan Venäjä yrittää kirittää sotateollisuuttaan – Pekka Toveri: "Onko Putin tehnyt saman virheen kuin Hitler?"
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaUutisohjelmien aiheetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 06:17
    Venäjä

    Seksityöläiset kertovat, miten sota näkyy raadollisella tavalla Pietarissa: "Tappamalla hankitut rahat tuhlataan meihin"

  • 06:00
    Venäjä

    Voivatko venäläisdroonit "eksyä" Suomeenkin? Pekka Toveri: "Jos Venäjää ei rankaista, minkä takia se ei tekisi sitä?"

  • Eilen22:01
    Romania

    Romania kutsui Venäjän suurlähettilään puhutteluun ilmatilan loukkauksen takia

  • Eilen20:22
    Venäjä

    Tällaisella hypersoonisella ohjuksella Venäjä nyt pelottelee länttä – Pekka Toverilta suorat sanat "Tsirkonista"

  • Eilen19:51
    Ukraina

    MTV Uutiset Kiovassa: Venäjän uskotaan harjoittelevan sotaharjoituksissaan hyökkäystä