Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Veeti Kallio tsunamissa menehtyneestä yhtyetoveristaan: "Muistan Aki Sirkesaloa perheineen päivittäin rukouksissani"

7:49Aki Sirkesalolta löytyi julkaisemattomia lauluja
Julkaistu 06.10.2017 12:49

MTV VIIHDE

Veeti Kallio ja Hausmyllystä tuttu Jari Karjalainen muistelivat Aki Sirkesaloa Huomenta Suomessa.

Aki Sirkesalo kuoli vain 42-vuotiaana tapaninpäivänä 2004. Sirkesalo, hänen vaimonsa ja heidän kaksi lastaan kuolivat Thaimaassa Intian valtamerellä tapahtuneen maanjäristyksen aiheuttamassa tsunamissa.

Laulajan yhtyetoveri a cappella -lauluyhtyeestä Veeti & The Velvets, näyttelijä ja laulaja Veeti Kallio, 51, muisteli 1990-luvulla Hausmylly-yhtyeen riveissä vaikuttaneen ja sittemmin muun muassa kanavaäänenä työskennelleen Jari Karjalaisen, 49, kanssa Sirkesaloa Huomenta Suomessa perjantaiaamuna.

Partansa siniseksi värjännyt Karjalainen julkaisee ensi vuoden puolella taiteilijanimellä JK ensimmäisen sooloalbuminsa, jolla on mukana Aki Sirkesalon tekemiä, aikoinaan julkaisematta jääneitä kappaleita.

– Luulen, että kaikki ovat sitä mieltä, että on parempi tehdä ne Akin kirjoittamat kappaleet julkaisukuntoon ja laittaa ne ihmisten ilmoille kuultavaksi, kuin että ne jäisivät ikuisiksi ajoiksi hautumaan, Karjalainen sanoo.

– Pidän sitä hyvänäkin asiana, että en tuntenut Akia sen paremmin, Sirkesalon vain kerran tavannut mies toteaa.

11:02Jari Karjalainen: ”Perikunnalta piti kysyä lupa kappaleiden julkaisuun”


Veeti Kallio voisi kuvitella levyttävänsä Sirkesalon kirjoittamia kappaleita.

– Totta kai. Mutta sehän on aina tietysti musiikki- ja biisikohtainen asia. Sehän on parasta, jos biisit kolahtavat niin, että ne haluaa tehdä valmiiksi, hän sanoo.

Jari Karjalainen kävi pitkällistä sähköpostinvaihtoa Aki Sirkesalon veljen kanssa julkaisemattomista kappaleista.

– Hänen veljensä oli sitten keskustellut aiheesta Akin vanhempien eli perikunnan kanssa. He sanoivat, että ilman muuta saan luvan levyttää ne kappaleet, kunhan ne tehdään alkuperäistä kunnioittaen ja laadukkaasti. Ettei ruveta tekemään niitä mitään thrash metalia tai punkia, mies kertoo.

– Eikä mitään Hausmylly-versioita. Ei tosiaan.

Veeti Kallio ja Jari Karjalainen HuSu 6.10.2017Veeti Kallio ja Jari Karjalainen Huomenta Suomessa 6. lokakuuta 2017.

Veeti Kallio muistaa tilanteet, joissa Aki Sirkesalo esitteli takavuosina ensimmäisiä kertoja omia kappaleita ystävilleen.

– Jos sen yrittää ytimekkäästi sanoa, niin ne biisit olivat sellaista hauskaa jatsahtavaa poppia. Peruspoppia hyvällä twistillä, Kallio muistelee.

– Olimme kaikki, että wau. Hyvän kuuloisia biisejä.

Kallio kertoo haastattelussa muistavansa edesmennyttä ystäväänsä päivittäin.

– Kyllä. Iloisella ja positiivisella mielellä. Minulla on tapana muistaa rukouksissa ystävät, sukulaiset, tutut ja kollegat, ketkä ovat menneet muille maille. Kyllä siellä on Aki perheineen mukana.

– Keikoilla tulee esitettyä Naispaholaista. Musa elää ja hyvä niin.

Katso ylempänä artikkelissa Veeti Kallion ja Jari Karjalaisen haastattelu Huomenta Suomen Retrovartissa kokonaisuudessaan.

Lisää aiheesta:

Pauli Hanhiniemi täyttää 60 vuotta: "Elämä on kohdellut minua tosi huonosti, mutta meikäläinen ei piittaa"Yksi asia Vexi Salmesta tuli tämän pojalle yllätyksenä – tämä sanoittajalegendan kappaleista on merkityksellisin: "Siinä on paljon oivallettavaa"Pate Mustajärvi, 64, ei usko, että keikat kutsuvat vielä kesän korvilla – esittelee uuden urasuunnitelmansa: "Rupean maanviljelijäksi"Miljoonasade kuopattiin takavuosina jo kerran – laulaja Heikki Salo yhtyeen henkiin herättämisestä MTV:lle: "En käännä takkia enää milloinkaan"Olli Herman avoimena rakkauden syttymisestä: "Hän kutsui minut kakulle ja kahville"Reggaerekkaan hypännyt Lord Est yllättää: "Kun lämmitän saunan, kuuntelen Olavi Virtaa"
Musiikki

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki
  • 09:08
    Musiikki

    Sateenkaarijärjestöt: Israel tai Suomi ulos Euroviisuista

  • Eilen15:03
    Bam Margera

    Bam Margeralta yllätysveto The 69 Eyesin kanssa

  • Eilen12:13
    Eppu Normaali

    Eppu Normaalille uusi lisäkonsertti Tampereelle

  • Eilen06:00
    Olympiastadion

    Miksi Olympiastadionin ensi kesän konserttikalenteri on typötyhjä? Suomen ykkösareenan johto vastaa

  • ke06:13
    Olympiastadion

    Kommentti: Onko kaikki hyvin, Olympiastadion? Eppu Normaali ja muut artistit tuntuvat karttavan maan ykköskonserttipaikkaa