Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vasemmistoliiton Andersson kritisoi pääkaupunkiseudun koronatoimia MTV:n haastattelussa: Näyttää siltä, että yritetty mennä liikaa talouden ehdoilla

Pasi Murto/All Over Press
Julkaistu 21.11.2020 14:10
Toimittajan kuva

Juha Kaija

juha.kaija@mtv.fi

Vasemmistoliiton puheenjohtajan, opetusministeri Li Anderssonin mielestä näyttää siltä, että pääkaupunkiseudulla on koronan torjunnassa yritetty mennä liikaa talouden ehdoilla.

– Ymmärrän, että on huolta siitä, miten yritykset pärjäävät, mutta mielestäni on syytä painottaa, että Suomen esimerkki näyttää, että terveys ja talous eivät ole vastakkaisia. Tekemällä tiukkaa politiikkaa tartuntojen pitämiseksi minimissä tehdään myös parasta talouspolitiikkaa, sanoo Andersson MTV Uutisten haastattelussa.

Andersson sanoo, että leviämisvaiheen rajoitustoimet voisivat pääkaupunkiseudulla olla tiukempiakin.

– Toivon, että pääkaupunkiseudulla on valmiutta seurata tilannetta ja tarvittaessa tiukentaa suosituksia, sanoo Andersson MTV Uutisille.

Andersson sanoo ymmärtävänsä, että pääkaupunkiseudulla koronan hillitseminen on vaikeampaa kuin pienemmillä paikkakunnilla, mutta toisaalta pääkaupunkiseudun toimilla on väliä, sillä se on ratkaisevassa asemassa koko maan koronatilanteen näkökulmasta.

Vaasan seudulla tiukemmat toimet

Etelä-Suomen aluehallintovirasto ilmoitti eilen kieltävänsä kaikkien yli 20 hengen yleisötilaisuuksien ja yleisten kokousten järjestämisen sisätiloissa Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin alueella maanantaista 23.11. lähtien kolmeksi viikoksi, pääkaupunkiseudun siirryttyä leviämisvaiheeseen. Lisäksi pääkaupunkiseudulla esimerkiksi keskeytetään yli 20-vuotiaiden joukkue- ja kontaktilajien harrastustoiminta samaksi ajaksi.

Valtioneuvoston linjaus sallisi tiukemmat rajoitustoimet leviämisvaiheessa. Koronatilanteen vaiheet ovat lievimmästä vaikeimpaan lueteltuna perustaso, kiihtymisvaihe ja leviämisvaihe.

Vaasan seudulla leviämisvaiheen kokoontumisrajoitus oli tiukimmillaan kymmenen henkilöä. Alueen oppilaitokset siirtyivät etäopetukseen ja suurin osa Vaasan liikuntatiloista suljettiin.

Helsingin pormestari Jan Vapaavuori (kok.) on sanonut, että pääkaupunkiseudun rajoitusten tarvetta on arvioitu viikoittain Suomen parhaiden asiantuntijoiden kanssa.

Lisää aiheesta:

Uudellemaalle tiukkoja koronarajoituksia – Juhana Vartiainen: "Jos hallitus ei päätöksiä tee, niin me teemme"Varsinais-Suomessa asiat tehdään toisin: Lapset ja nuoret saavat yhä harrastaa – "Näkemyksemme mukaan tarttumisriski on varsin pieni"Pääkaupunkiseudulle tiukat koronarajoitukset – nämä kaikki kaupungin tilat suljetaan Professori pelkää Uudenmaan tarvitsevan tiukempia koronarajoituksia – "Pelkään, että tämä ei välttämättä riitä"Helsingin ja Uudenmaan alue on siirtymässä koronan leviämisvaiheeseen – Krista Kiuru MTV Uutisille: "Toivon, että ryhdytään toimiin, kun toimia on vielä tehtävissä"Uusimaa lähestyy koronan leviämisvaihetta: Näin arki voi pian muuttua maan runsasväkisimmällä seudulla
PolitiikkaKoronavirusVasemmistoliittoLi AnderssonJan VapaavuoriKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 15:44
    Charlie Kirk

    "Ei yllättäisi, jos Kirk olisi ollut sionismin uhri" – Vasemmistoliiton puoluejohtoon pyrkivä Paco Diop spekuloi Charlie Kirkin murhan taustoilla

  • Eilen20:58
    Turvallisuus

    Kansanedustaja Jarno Limnéll kertoo saaneensa kiireellisen tapaamispyynnön – valppaus saattoi estää vakavan vahingon

  • Eilen19:51
    Ukrainan sota

    MTV Uutiset Kiovassa: Venäjän uskotaan harjoittelevan sotaharjoituksissaan hyökkäystä

  • Eilen18:00
    Elokuvat

    Leikkaukset ajamassa kotimaisen elokuvateollisuuden kriisiin – "Aiheuttaa konkurssiaallon"

  • Eilen06:37
    Kotimaa

    Charlie Kirkin murha paljasti polarisoitumisen vaaralliset kasvot – näin ilmiö näkyy Suomen politiikassa