Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vasaramurhaaja pääsee vapaaksi, vaikka ei ollut kalterien takana nuhteeton

Toinen tekoon osallistuneista miehistä sai päätöksen ehdonalaiseen pääsemisestä viime vuonna.
Toinen tekoon osallistuneista miehistä sai päätöksen ehdonalaiseen pääsemisestä viime vuonna.
Julkaistu 20.12.2024 18:02
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Rautavaaralla murhaan syyllistynyt mies päätettiin päästää ehdolliseen vapauteen.

Mies oli murhannut 57-vuotiaan naisen Rautavaarassa helmikuussa 2009. Mies oli rikoskumppaninsa kanssa tunkeutunut naisen asuntoon vasaran ja fileerausveitsen kanssa. He pahoinpitelivät pitkäkestoisesti vastustuskyvytöntä uhria voimakkaasti vasaralla ja veitsellä estäen tätä pakenemasta.

Naista muun muassa lyötiin useita kertoja vasaralla päähän ja fileerausveitsellä kaulaan. Uhri kuoli lukuisten haavojen ja kallonmurtumien seurauksena.

STT kertoi tapauksen aikana, että miesten oli tarkoitus varastaa naisen auto.

Mies oli tuomittu murhasta, törkeästä ryöstöstä, moottorikulkuneuvon käyttövarkaudesta, rattijuopumuksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta. Miehen elinkautinen vankeus sisälsi lisäksi kuusi täytäntöönpanossa olevaa vankeusrangaistusta.

1:58Elinkautisvangit uusivat rikoksia vähemmän kuin muutVaarallisiksi arvioiduista vangeista noin joka toinen uusii väkivaltarikoksen. He uusivat kuitenkin rikoksia vähemmän kuin yleisesti pelätään. Erityisesti elinkautiseen vankeuteen tuomitut uusivat rikoksia vähemmän kuin muut, uutisoitiin vuonna 2017.

Yritti salakuljettaa vankilaan huumeita

Miehen vapauttamista vastaan puhuivat hänen vankeusaikainen päihteiden käyttönsä ja sen aikana tapahtuneet rikkeet. Hän oli vankeuden aikana yrittänyt kahdella eri kerralla tuoda vankilaan buprenorfiinia sisältäviä lääkeaineita. Viimeiset vuodet päätöshetkellä kestäneestä lähes 16 vuoden vankeudesta ovat kuitenkin sujuneet rikkeittä ja päihteittä. Hän on ollut avolaitoksessa.

Helsingin hovioikeus päätti kuitenkin, että mies voidaan päästää ehdonalaiseen vapauteen.

Mies pääsee ehdonalaiseen vapauteen 28. tammikuuta vuonna 2026. Ehdonalaisen vapauden koeaika ja jäännösrangaistus on kolme vuotta.

Oikeus katsoi tarpeelliseksi, että mies sijoitetaan valvottuun koevapauteen maksimissaan puoleksi vuodeksi.

Toisen vasaramurhaan osallistuneen vapauttamisesta ehdonalaiseen hovioikeus päätti viime vuonna.

Lue myös: Vasaramurhaaja vapautuu

Lisää aiheesta:

Elinkautiseen tuomittu paloittelumurhaaja pääsee vapaaksiPaloittelumurhasta elinkautiseen tuomittu pääsee vapaaksiVasaramurhaaja vapautuuTappoi uhrinsa kymmenillä veitsen iskuilla ja tuikkasi talon lopuksi palamaan – murhasta elinkautiseen tuomittu pääsee vapaaksiMikkelin parvekemurhaaja pääsee vankilasta – paiskasi pitkän väkivallan päätteeksi uhrin kolmoskerroksesta kerrostalon pihalleLiperin raa'asta murhasta elinkautisen saanut pääsee vapauteen – salakuljetti huumeita vankeusaikanaan
VankeustuomioHenkirikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Vankeustuomio
  • 07:02
    Rikospaikka

    Eetu Jaakkola syyllistyi raakaan murhaan 2015 ja sai elinkautisen: "Tämä oli viimeinen ylilyönti"

  • ke14:46
    Rikospaikka

    Eetu Jaakkola teki julman soralouhosmurhan kymmenen vuotta sitten: "Se ottaa aikansa, kun ajatusmaailma muuttuu"

  • ti11:50
    Henkirikokset

    Kolme lastaan kammottavasti murhannut nainen pääsee vankilasta

  • 19.10.19:05
    Rikospaikka

    Niko Ranta-aho sai rikoksistaan paljousalennusta, säästyi yli 20 vuoden tuomiolta – näin hän reagoi

  • 19.10.09:48
    Ranska

    Nicolas Sarkozy vankilaan – aiempi vangittu Ranskan ex-presidentti veljeili natsien kanssa