Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Varman Murto ei usko sveitsiläispankin ongelmien leviävän automaattisesti Euroopassa – "Ilmeistä kandidaattia seuraavaksi ongelmapankiksi ei ole"

3:50Pitääkö eurooppalaisten pankkien tilanteesta olla huolissaan Yhdysvaltojen pankkiongelmien vuoksi?Pitääkö eurooppalaisten pankkien tilanteesta olla huolissaan Yhdysvaltojen pankkiongelmien vuoksi?
Julkaistu 20.03.2023 16:34

MTV UUTISET – STT

Työeläkeyhtiö Varman toimitusjohtajan Risto Murron mukaan sveitsiläispankki Credit Suissen yrityskaupassa yllätti niin sanottujen AT1-velkakirjojen arvon nollaaminen. Vastaavia instrumentteja on muissakin pankeissa, joten pankkimarkkinoille jäi epävarmuutta, miten ratkaisu niihin vaikuttaa.

– Nyt on alkanut selvitä, että yleensä ehdot muissa eurooppalaisissa pankeissa vastaavissa instrumenteissa ovat kuitenkin vähän toisenlaiset. Sveitsiläispankin tilanne ei ehkä ole sataprosenttisesti vertailukelpoinen muiden pankkien tilanteisiin, Murto sanoo STT:lle.

Sveitsin finanssivalvonta Finma määräsi verrattain riskipitoisten AT1-velkakirjojen mitätöinnistä noin 16 miljardin euron edestä osana sopimusta, jolla Credit Suisse myydään Sveitsin suurimmalle pankille UBS:lle.

Lue myös: Yhdysvalloissa kaatuneen Signature Bankin talletuksille ja lainoille löytyi ostaja

Murto sanoo, että ilmeistä kandidaattia seuraavaksi ongelmapankiksi ei ole.

– Automaattisesti tämä ei leviä Euroopassa, mutta tilanne on siinä mielessä riskialtis, että nyt kaikki pankkisijoittajat ovat varpaillaan.

Pohjoismaiset pankit vahvoja

Murto huomauttaa, että finanssikriisiin jälkeen pankkien pääomitusta ja valvontaa on parannettu merkittävästi. Isoihin pohjoismaisiin pankkeihin hän ei usko ongelman vaikuttavan.

– Pohjoismaiset pankit ovat vahvoja tällä hetkellä. Ne ovat hyvässä kunnossa ja myös tulosmielessä ne hyötyvät parhaillaan korkojen noususta eli spekulatiivisia tilanteita pohjoismaisista isoista pankeista ei käytännössä ole.

Lue myös: Keskuspankit ympäri maailman käynnistävät toimet pankkisektorin rauhoittamiseksi

Yhdysvaltain keskuspankki Fed ja useiden muiden suurten teollisuusmaiden keskuspankit julkistivat sunnuntaina aloittavansa koordinoidut toimet parantaakseen pankkien likviditeettiä eli maksukykyä. Toimien tarkoituksena on rauhoitella hermostunutta pankkisektoria.

Murron mielestä on hyvä, että keskuspankit ottivat sveitsiläispankin tilanteen vakavasti, sillä Credit Suisse on iso pankki eurooppalaisittain ja myös hyvin kansainvälinen.

– Täytyy myös sanoa, että koronakriisi ja viime vuosi selvittiin ilman näyttäviä pankkiongelmia. Tietyllä tavalla se on ollut vahvuuden merkki. Nyt tilanne kärjistyi pankilla, jolla oli mennyt jo pidempään huonosti.

Lue myös: Talletuspako suistaa helposti hyvänkin pankin perikatoon, sanoo professori – voivatko suomalaiset nukkua yönsä hyvin?

Lisää aiheesta:

Kun talletuspako alkaa, hyväkin pankki syöksyy helposti perikatoon, sanoo professori – voivatko suomalaiset nukkua yönsä hyvin?Yhdysvaltalaispankin kaatuminen näkyi Euroopan pörsseissä asti – asiantuntija rauhoittelee: ”Markkinareaktiot olleet yleisesti suuria”Amerikkalaispankki kriisiytyi pikavauhtia: Asiantuntijat arvioivat leviääkö tilanne muihin pankkeihinAsiantuntijat: Euroopan pankkien stressitestien tuloksissa ei yllätyksiäItalian rahoitusjärjestelmä natisee – markkinat pelkäävät stressitestien tuloksiaYksittäistapaus vai laajempi ilmiö? Deutsche Bankin tulos lisää huolia pankkien pärjäämisestä
PankitTalousUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pankit
  • ti07:30
    OP

    OP:n nimi muuttuu

  • 17.10.06:10
    Talous

    Yrittäjät kokevat lainavaikeuksia pankkien kanssa – Nordea sanoo haluavansa enemmän riskiä

  • 12.10.17:03
    S-pankki

    S-Pankin verkkosivuilla häiriöitä, syynä palvelunestohyökkäys

  • 10.10.05:47
    Talous

    Uusi pankkiominaisuus astui voimaan – testasimme, loukkaako se yksityisyydensuojaa

  • 8.10.12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa