Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Varakansanedustaja pyytää anteeksi: En rukoillut, että vastaanottokeskus palaisi

Str / Lehtikuva
Julkaistu 02.12.2015 22:55

MTV UUTISET

Perussuomalaisten varakansanedustaja Juha Mäenpää pyysi anteeksi sitä, että oli jakanut uutisen Niinisalon tulevan vastaanottokeskuksen palosta Facebookissa saatesanoin: ”Rukouksiini on vastattu.”

Myös perussuomalaisten kunnallispoliitikkona Vaasassa toimiva Mäenpää kiistää rukoilleensa sitä, että tuleva vastaanottokeskus palaisi, vaikka myöntääkin, että päivityksestä voi helposti saada sellaisen käsityksen.

– En ole rukoillut sitä, että vastaanottokeskus palaisi. Valitsin sanani väärin kertomatta rukoukseni sisältöä ja se antoi mahdollisuuden vääriin tulkintoihin, Mäenpää kirjoittaa Facebookissa.

– Olen rukoillut Suomen kansan puolesta. Olen rukoillut sitä että kansa heräisi ennen kuin joudumme sisällissotaan. Toivottavasti tämä Niinisalon tapahtuma herättää myös päättäjät, hän jatkaa ja kertoo olevansa huolissaan pakolaiskriisistä.

Mäenpää painottaa kuitenkin, ettei hyväksy väkivaltaa, vahingontekoa tai rikollista toimintaa missään muodossa.

Hän viittaa vitsikkäästi Alexander Stubbin virheellisen hallintarekisterilausunnon jälkeen antamaan lausuntoon.

– Alexander Stubbin sanoin: ”Sain tekstin omasta päästäni”, "Sori siitä".

Niinisalossa paloi eilisaamuna puukerrostalo, johon oli suunniteltu turvapaikanhakijoille majoitustiloja.

Lisää aiheesta:

Kansanedustaja Ano Turtiainen: Suhtaudun poliisiin kuin sodassa pahimpaan viholliseenHelsinkiläinen kaupunginvaltuutettu pilkkasi perussuomalaisia Twitterissä – alatyylisen kuittailun kohteeksi joutunut Sebastian Tynkkynen: "Se todella hämmentää"Kunnallispoliitikko ja voimannoston ex-maailmanmestari tuomittiin julkisesta kehottamisesta rikokseen – SPR nosti turvallisuustasoa kirjoituksen vuoksiKansanedustajalle uhkaus puhelinvastaajaan – "Hiljentyä ei voi"SS: SPR vihaviestin kohteena – PS-kansanedustaja sotkeutui mukaan: "Tykkäsin siitä vahingossa"Perussuomalainen varakansanedustaja kiitti Jumalaa Niinisalon tulipalosta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 16:34
    Sote

    Miltä kuulostaisi 1000 kilometrin ajo hoitamaan haavaa? Lapissa tämä voi pian olla totta

  • 15:54
    Kerava

    Vakava väkivaltatilanne Keravalla

  • 15:17
    Black Friday

    Black Friday lähestyy – sitä ennen hinnoille tapahtuu kummia

  • 15:17
    Viiden jälkeen

    Kiikarissa joulun toivotuimmat lahjat? Näin pyydät tekoälyä etsimään parhaat hinnat

  • 14:58
    Vantaa

    Vantaan kaupunki vuokraa tilat homovastaiselle saarnaajalle – järjestäjät lupaavat, ettei homoja mainita