Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kansanedustaja Ano Turtiainen: Suhtaudun poliisiin kuin sodassa pahimpaan viholliseen

2:28"Twiittiasiasta ei päätetty mitään"– näin eduskunnan puhemies Vehviläinen kommentoi Ano Turtiaisen viimeaikaisia toimia"Twiittiasiasta ei päätetty mitään" – näin eduskunnan puhemies Vehviläinen kommentoi Ano Turtiaisen viimeaikaisia toimia
Julkaistu 13.04.2021 13:12

MTV UUTISET - STT

Kansanedustaja Ano Turtiainen sanoo suhtautuvansa poliisiin samalla tavalla kuin sodassa pitää suhtautua pahimpaan viholliseen.

Turtiainen sanoo Facebookissa julkaistussa kirjoituksessa, ettei luota enää poliisiin. Poliisi ei hänen mukaansa suojele kansalaisia.

Hän viittaa julkaisussa viime viikonloppuna Helsingissä järjestettyyn koronarajoitusten vastaiseen mielenosoitukseen sekä yrityksensä poliisilta saamaan uhkasakkoon.

Oman eduskuntaryhmänsä muodostava Turtiainen myös kirjoittaa maailman olevan sodassa ja ettei usko tilanteesta selvittävän "ilman pahempia rähinöitä".

– Muistakaa, kaikki mitä tulee tapahtumaan, on korkeimman kädessä, ja on tarkoitettu tapahtuvan. Meidän on aika puolustautua keskuudessamme elävää vihollista vastaan, ja meidän täytyy saada se käännytettyä puolellemme, Turtiainen kirjoittaa.

"Uhkauksenomaisella" tviitillä ei seurauksia

Salaliittoteorioita sosiaalisessa mediassa levittänyt ja esimerkiksi koronaa huijaukseksi kutsunut Turtiainen on aiemmin tässä kuussa kirjoittanut, että viranomaiset maailmanlaajuisesti ovat pahan ohjauksessa.

Eduskunnan puhemiehistö ja eduskuntaryhmien puheenjohtajat käsittelivät viime viikolla Turtiaisen aiempaa tviittiä, jota eduskunnan puhemies Anu Vehviläinen (kesk.) luonnehti "uhkauksenomaiseksi".

– Ystäväni sanoi - "olen valmis tappamaan, jos jollekin tässä maassa pakolla laitetaan maski." No, en minäkään sellaista katsoisi sivusta. Terveisiä kollegoille, jotka olette maskipakon kannalla, Turtiainen oli kirjoittanut tuolloin.

Turtiainen ei saanut toiminnastaan huomautusta tai muita seuraamuksia. Vehviläisen mukaan eduskunnalla ei ole mahdollisuuksia puuttua kansanedustajien toimintaan eduskunnan ulkopuolella.

– Meidän yhteinen viestimme oli, että emme tietenkään hyväksy minkäänlaista väkivaltaan liittyvää puhetapaa emmekä väkivallalla uhkailua, olipa se sitten avointa tai piilotettua, Vehviläinen sanoi STT:lle kokouksen jälkeen.

Lisää aiheesta:

Rikosoikeuden professori: Turtiainen hyvin lähellä lain rikkomistaAno Turtiainen ei aio muuttaa käytöstään ja uhosi puhemiesneuvostolle: "Kuvitteletteko te, että olisin teille alainen ja teillä töissä?"Ano Turtiainen julkaisi uhkaavan tviitin – eduskunnan puhemiehistö pitää asiaa erittäin vakavana ja kutsuu ryhmänjohtajat koolleAno Turtiaisen toiminta eduskunnassa uhkaa normalisoida väkivallan käyttöä: "Jos kansanedustajatkin pystyvät nyrkit pystyssä pyörimään, miksen minä!"Pitääkö poliitikon pelätä? Suomessakin politiikka on mennyt henkilökohtaisuuksiin: "Monet joutuvat miettimään, uskaltaako lähteä ehdolle"Kunnallispoliitikko ja voimannoston ex-maailmanmestari tuomittiin julkisesta kehottamisesta rikokseen – SPR nosti turvallisuustasoa kirjoituksen vuoksi
KansanedustajatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kansanedustajat
  • 08:07
    Euroviisut

    Pitääkö Suomen vetäytyä euroviisuista? MTV kysyi Yle-asioita käsitteleviltä kansanedustajilta

  • ti18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • 6.9.09:55
    Eduskunta

    Kansanedustaja Anna Kontula kertoo HS:lle myyneensä seksiä

  • 4.9.17:02
    Eduskunta

    Asiantuntija: Fyysisesti sairastuneen mielenterveyttä ei huomioida tarpeeksi

  • 4.9.16:15
    Eduskunta

    Kortisonilääkettä käyttänyt Janne: Mieleen voi tulla synkkiä tekoja