Vappupuheiden perusteella puolueiden välinen arvokeskustelu tulee jatkumaan kiivaana läpi hallitusneuvotteluiden.
Poliitikot ovat pitäneet tänään perinteisiä vappupuheitaan.
Todennäköisten tulevien oppositiopuolueiden, eli käytännössä vasemmistopuolueiden, edustajat varoittivat puheissaan hallitusneuvotteluihin ryhtyviä puolueita leikkaamasta sosiaali- ja terveyspalveluiden rahoituksesta.
– Myöskin arvokysymyksiin viitattiin eli oppositiopuolueiden mielestä arvopuolella ei tulisi mennä väärään suuntaan, summaa MTV Uutisten politiikan toimittaja Juha Kaija.
Hallitusneuvottelut alkavat keskiviikkona Helsingin Säätytalolla kokoomuksen johdolla. Hallitusneuvotteluissa ovat mukana kokoomuksen lisäksi perussuomalaiset, kristillisdemokraatit ja RKP.
Kaijan korvaan pisti erityisesti se, että SDP:n puheenjohtajan Sanna Marinin puheessa käsiteltiin hyvin vähän tulevan hallituksen talouspoliittista linjaa ja arvokysymyksiä.
– Se oli sellainen yleismaailmallinen maalaileva puhe, jota esimerkiksi EU:ssa kuullaan paljon.
Keskustalaisista esimerkiksi puolustusministeri Antti Kaikkonen mainitsi puheessaan, että vaikka puolue aikoo oppositioon, ei hallitusta siitä huolimatta tulla vastustamaan vain vastustamisen ilosta.

