Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Orpon Palestiina-infolle täystyrmäys oppositiosta: "Suomen poliittisen historian surullisin"

9:21Orpo Palestiinasta: Kaikki hallituspuolueet sitoutuneet kahden valtion mallin edistämiseenOrpo Palestiinasta: Kaikki hallituspuolueet sitoutuneet kahden valtion mallin edistämiseen
Julkaistu 01.08.2025 15:31(Päivitetty 01.08.2025 20:49)

STT

Toimittajan kuva
Outi Jaatinen

lifestyle@mtv.fi

Oppositiopuolueista kritisoidaan pääministeri Petteri Orpon (kok.) kommentteja Palestiinasta. Orpo sanoi tänään, ettei hallitus ole toistaiseksi antamassa esitystä Palestiinan tunnustamisesta.

Keskustan kansanedustaja Jouni Ovaska kiitteli viestipalvelu X:ssä presidentti Stubbia arvojohtajuudesta tilanteessa, "jossa hallituksella ei ole toimintakykyä".

–  Palestiina-kysymystä koskeva tiedotustilaisuus oli tyhjää täynnä. Ulkopolitiikan linja on entistä epäselvempi, Ovaska kirjoitti.

Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö taas sanoi, että kristillisdemokraatit näyttää pitävän Suomen ulkopolitiikkaa panttivankinaan.

–  Tämä antaa todella epämääräisen kuvan Suomen ulkopoliittisesta linjasta ja prioriteeteista, Hyrkkö sanoi.

Myös vasemmistoliiton kansanedustaja Pia Lohikoski sanoi, että Orpo näyttää olevan kristillisdemokraattien ja perussuomalaisten panttivankina. Nämä molemmat hallituspuolueet vastustavat Palestiinan tunnustamista.

–  Näyttää valitettavasti siltä, että pääministeri Orpo on persujen ja kd:n (kristillisdemokraattien) panttivankina. Seurauksena maamme hallitus on täysin toimintakyvytön tämän kriittisen ulkopoliittisen ja kansainvälisoikeudellisen kysymyksen äärellä, Lohikoski sanoi.

Vasemmiston meppi Li Andersson kommentoi asiaa Instagramissa.

– Tänään pääministeri Orpo piti tiedotustilaisuuden näyttääkseen, miten heikko johtaja hän on.

– Orpo ei pysty johtamaan omaa hallitustaan niin, että voisivat antaa esityksen Palestiinan tunnustamisesta – siitä huolimatta, että Tasavallan presidentti on ilmoittanut kannattavansa sitä ja siitä huolimatta, että eduskunnassa pitäisi olla enemmistö tunnustamisen puolella, Andersson muun muassa kirjoitti.

Lue lisää Orpon infosta: Orpo keskeytti lomansa: "Kaikki hallituspuolueet ovat sitoutuneet kahden valtion mallin edistämiseen"

Juttua päivitetty kauttaaltaan 1.8. klo 20.49 sekä klo 20.53 Anderssonin kommenteilla.

Lisää aiheesta:

Hallituksen rivit repesivät pahasti Palestiina-julkilausumassa: Orpo kiistää Purran ja Essayahin väitteet IS:lleOrpo hiljaa Purran puheiden jälkeen – oppositio syyttää johtajuuden puutteestaEssayah: Orpon Palestiina-info oli hyvä – Purralta lyhyt vastaus hallitusta repivään kysymykseenPääministeri Orpo toiveikas Palestiinan tunnustamisesta – Essayhilta täystyrmäysOpposition Antit vaativat ulkopolitiikan riitoihin loppua – Lindtman MTV:lle: "Tp-utva koolle ensi tilassa"Keskustajohto moitti hallitusta sekasortoisesta tilanteesta: "Mieleen tulee Trumpin Amerikka"
PalestiinaPetteri OrpoOrpon hallitusOppositioKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Palestiina
  • 8.12.17:36
    Euroviisut

    Euroviisumielenosoitus Ylellä – tältä se näytti

  • 5.12.22:34
    Israel

    Moni maa huolestunut Israelin tuoreesta ilmoituksesta

  • 5.12.17:40
    Euroviisut

    Kommentti: Muutos retoriikassa – aiemmin Euroviisuissa edustettiin Suomea, nyt ilmeisesti Yleä

  • 28.11.12:38
    Israel

    "Brutaali teloitus" – video kuohuttaa: Ampuiko Israel antautuneita palestiinalaisia?

  • 25.11.18:19
    Israel

    Punainen Risti vastaanotti panttivangin ruumiin Gazasta