Uuden jättiviraston johtajaksi pyrkii yli 20 hakijaa

VALVIRA AOP
Kuvituskuva. Uuteen virastoon kootaan muun muassa kaikki Valviran tehtävät.com.pic. / Mauri Ratilainen / All Over Press
Julkaistu 01.08.2025 16:11(Päivitetty 01.08.2025 21:08)

MTV UUTISET – STT

Ensi vuoden alussa toimintansa aloittavan uuden Lupa- ja valvontaviraston pääjohtajaksi haki perjantain määräaikaan mennessä 23 henkilöä.

Joukossa on tuttuja nimiä valtion- ja aluehallinnon johtopaikoilta. Listassa ei kuitenkaan kerrottu hakijoiden nykyistä tehtävää tai titteliä.

STT sai kuitenkin perjantaina vahvistettua osan hakijoista. Joukossa on muun muassa LUT-yliopiston strategisen rahoituksen professori Mikael Collan. Hän toimi aiemmin Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen VATT:n ylijohtajana. Collan irtisanoutui tehtävästä viime vuonna.

Lisäksi pääjohtajan paikkaa hakevat varmuudella myös Etelä-Suomen aluehallintoviraston ylijohtaja Merja Ekqvist ja Lounais-Suomen aluehallintoviraston ylijohtaja Ilkka Horelli. Kaikki kolme vahvistivat ehdokkuutensa STT:lle tekstiviestillä.

Uuteen virastoon kootaan kaikki Valviran tehtävät, suurin osa aluehallintovirastojen tehtävistä sekä pääosa ely-keskusten ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueen tehtävistä.

Juttua päivitetty 1.8.25 kello 21.08.

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa