Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vapaapalokunta ahkeroi Pyhärannan maastopalon sammutustöissä –"Ei sitä osaa sanoin kuvailla"

3:35Vapaapalokunta ahkeroi Pyhärannan maastopalon sammutustöissä
Julkaistu 19.07.2018 13:19

MTV UUTISET

Eilen illalla valtavaa maastopaloa sammuttamaan hälytetyt Kokemäen vapaapalokunnan sammutusmiehet ovat sammuttaneet enimmäkseen kytöpaloja metsässä.

Rutikuivassa maastossa sammutustyöt ovat tuottaneet haastetta, mutta kuumuus ei sammutusmiestä hetkauta.

– Ei siellä sen kuumempaa kuin auringossakaan. Eivät kytöpalot ihan kauheasti lämmitä enempää, sanoo Tero Janhunen.

– Vettä on kyllä riittänyt koko ajan hyvin, ei ole ollut isompia vesikatkoja, kertoo kollega Jaska Juutilainen.

Vaaran paikkoja ei ole miesten eteen tullut, mutta kaatuvien puiden varalta on saanut olla tarkkana. Monen puun juuret ovat palosta vaurioituneet, joten puita on kaatuillut paljon.

Näin suurta metsäpaloa eivät sammutusmiehetkään ole aiemmin kohdanneet. 

– Aika uskomattomalta tuntuu, että palo pääsee leviämään noin nopeasti noin isoksi. Ei sitä osaa sanoin kuvailla, sanoo kymmenen vuotta vapaapalokunnassa toiminut Juutilainen.

Lisää aiheesta:

Pelastusjohtaja Kalajoen metsäpaloista: Tästä historiallisesta syystä tulipalo alueella on erittäin hankala sammuttaa
Drone tallensi Muhoksen metsäpalot, tältä massiivinen roihu näyttää taivaalta käsin! Palomestari: Sammutus voi kestää vielä päiviä
Vaikuttavat kuvat kesän suurimman maastopalon tuhoista Kauhavalta – metsäpaloja sammuteltiin päiväkausia: "Samoilla silmillä mentiin"
Suomalaispalomies yllättyi Ruotsin raivoisan maastopaloalueen suuruudesta: "Ei sitä osaa kuvitella ennen kuin itse näkee"
MTV Pyhärannassa: maastopalon sammutustyöt jatkuvat – "Pelastajien työ ei helpotu, mutta sääolosuhteet ovat hiukan puolellamme"
Pyhärannan maastopalon sammuttamiseksi tehdään töitä hartiavoimin: "Eletään kriittisiä hetkiä" – MTV seuraa paikan päällä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • Eilen20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • Eilen20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • Eilen19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • Eilen18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"