F1-sarjan suomalaistähti Valtteri Bottas myöntää yllättyneensä entisen tallitoverinsa Lewis Hamiltonin Ferrari-siirrosta.
Ferrari ja Hamilton järisyttivät F1-maailmaa ilmoittamalla, että seitsenkertainen maailmanmestari siirtyy kaudeksi 2025 Maranellon punaisten riveihin.
Kuten niin moni muukin, myös Valtteri Bottas yllättyi jättimäisestä siirtopommista.
– Yllätyin. En ikinä ajatellut, että noin voisi tapahtua, mutta uskon sen olevan hänelle hyväksi. Se on iso mahdollisuus ja siirto, Bottas kommentoi PlanetF1:lle.
– Se on hieno haaste. Uskon, että hänellä on paljon motivaatiota palauttaa Ferrari takaisin huipulle. Se on tavallaan siistiä, Bottas jatkaa.
LUE MYÖS: Valtteri Bottaksen ajokki meni täysin uusiksi – katso kuvat juuri julkistetusta kilpurista
Hamiltonin lähtö pyöräyttää kauden 2025 siirtoruletin todella varhaisessa vaiheessa pyörimään. Hamiltonin siirron myötä Ferrarilla vielä tämän kauden ajava Carlos Sainz on ilman ajopaikkaa. Espanjalaiskonkaria on kuitenkin viety varikkohuhuissa osaksi Audin F1-projektia.

