Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottas vihjaa: talvitauolta ei palaa "2.0", vaan tuleva maailmanmestari? – "Etsin kaikki keinot"

xpbimages.com
Julkaistu 26.10.2019 12:30

ILARI SAVONEN & MERVI KALLIO - MTV URHEILU

Mercedeksen suomalaiskuski Valtteri Bottas ajaa omien sanojensa mukaan uransa parasta kautta. Tämä ei kuitenkaan pääty mestaruuteen, todennäköisesti, sillä tallikaveri Lewis Hamilton on sangen pitkällä etumatkalla. Mutta. Bottas on myös ensi kaudella tallissa, joka taistelee mestaruuksista.

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Meksikon GP suorana 25.-27.10.
La: 3. harjoitukset klo 17.55, aika-ajot klo 20.55, ennakkotunnelmat klo 20.00
Su: Meksikon GP klo 21.05, ennakkotunnelmat klo 20.05

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Joulukuussa, Abu Dhabissa, Bottas saa täyteen kolme vuotta Mercedeksellä.

– Tämä on ollut paras kausi – tähän mennessä – tasollisesti. Ainahan sitä tietenkin tavoittelee sitä, että haluaa olla paremmalla tasolla. Olen mennyt eteenpäin niin aika-ajo- kuin kisasuorituksissa. Olen pystynyt parantamaan omia heikkouksiani, minkä myötä olen saanut tasaisemmin parempia suorituksia, Bottas miettii C Moren haastattelussa.

Bottas katkaisi pitkäksi venyneen voitottoman putken, kun hän ajoi Japanin GP:ssä ykköseksi. Suomalaiskuskin mukaan Suzukasta napattu voitto kertoi hyvää kokonaiskuvaa katsellessa.

– Meillä oli viime vuonna todella vaikeaa siellä. Nyt tilanne oli aivan päinvastainen. Vauhti oli hyvää ja pystyin ottamaan oppia viime vuodesta. Se tuntuu aina hyvältä, kun kehitystä tulee. Joka vuosi olen mennyt parempaan suuntaan. Siihen samaan tähdätään ensi vuonnakin, Bottas tuumaa, hymyn leventyessä.

”Käännän kaikki kivet”

Yksi alkukauden isoin puheenaihe liittyi niin sanottuun Bottas 2.0-versioon. Mercedeksen suomalaiskuski palasi kirosanojen saattelemana F1-radoille, kun hän ajoi ylivoimaisella tavalla Australian GP:n voittoon.

Tapetille nousi talvi, jolloin Bottas nollasi viime kauden pettymyksiä. Hänestä julkaistiin videoita klassisten suomalaisteemojen kera. Puuroa ja sisua.

Piakkoin eteen tulee taas samainen nollaushetki. Siihen liittyen Bottas on veikeänä.

– Enköhän mä jotain keksi tuossa talvella, suomalaiskuski hymyilee viekkaasti.

– Näen, että oma kehityskäyrä on ollut koko ajan nousussa. Pitää vain jatkaa sitä samaa työtä, mitä on tehnyt tähänkin asti tallin kanssa. Pitää vain löytää uusia tapoja ja uusia asioita, oppia jokaisesta virheestä ja kasvaa sitä kautta paremmaksi kuljettajaksi.

Bottas tietää ensi kauden panokset. Mercedeksellä on ollut F1-sarjan paras auto jo tovin ajan. Ilman isoja yllätyksiä sama teema jatkuu myös ensi kaudella, sillä F1-sarjan säännöt eivät mene vielä tässä vaiheessa uusiksi. Isoimmat muutokset tulevat vasta kaudelle 2021.

Tämä tietää sitä, että maailmanmestaruus on jälleen realistinen tavoite. Sen suhteen Bottas uhkuu päättäväisyyttä.

– On ihan varmaa, että etsin kaiken, mikä on löydettävissä. En jätä yhtään kiveä kääntämättä, Bottas vannoo.

– Yritän saada itseni sellaiseen vireeseen, että olen sillä omalla, parhaalla tasolla, jokaisena viikonloppuna. Etsin kaikki keinot sille, että pystyn menemään eteenpäin, Mercedes-kuski jatkaa päättäväisellä linjalla. 

Lisää aiheesta:

Paljon kritisoitu Valtteri Bottas paaluttaa MTV:lle kaudestaan: "Saan olla ylpeä"Valtteri Bottas toivoo sopimusneuvotteluihin pikaista ratkaisua, kisakalenteri luo omat vaikeutensa – "Se ei ole hyväksi, ja olen oppinut sen"F1-asiantuntijat lähes yksimielisiä: Valtteri Bottaksen voitettava mestaruus tällä kaudellaValtteri Bottas on tehnyt jo yhden valtavan tempun – ”Siinä Lewis on yksi maailman parhaista”Joko Valtteri Bottaksen salamyhkäisyydestä pitäisi tulkita jotain? Kysymys jatkosopimuksesta saa suomalaiskuskilta lupaavan reaktionValtteri Bottas nimesi kolme parasta F1-kuljettajaa – röyhkeä vastaus korostaa suomalaisen asennemuutosta
F1Valtteri BottasMercedesLewis HamiltonMeksikon GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • Eilen17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • Eilen11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"