Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottas tunnustaa 50-vuotiaan Häkkisen vaikutuksen – ”Veikkaan, että ilman Mikaa en olisi tässä”

Mika Häkkinen ja Valtteri Bottas
Mika Häkkinen ja Valtteri Bottasimago/HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 28.09.2018 10:15
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Mercedes-kuski Valtteri Bottas saa kiittää paljosta suomalaista F1-sankaria Mika Häkkistä, joka juhlii tänään 50-vuotispäiviään.

MAINOS

F1-kausi suorana C Morella – Venäjän GP viikonloppuna

Perjantai: Harjoitukset klo 10.55 ja 14.55
Lauantai: Harjoitukset klo 11.55, aika-ajo klo 14.55
Sunnuntai: Venäjän GP klo 14.00, ennakkotunnelmat klo 12.30!

Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.

C Moren sivulle pääset tästä

Bottas nousi F1-sarjaan kolmen kovan taustavaikuttajan tuolla, kun Mika Häkkinen, Toto Wolff ja Didier Coton loivat pohjaa nuoren suomalaiskuskin tulevaisuudelle 2010-luvun taitteessa.

Toisen kerran Häkkinen oli merkittävästi mukana Bottaksen uralla tämän siirtyessä Williamsilta Mercedekselle vajaat kaksi vuotta sitten.

– Veikkaan, että ilman Mikaa en olisi tässä, Bottas tunnustaa C Moren haastattelussa.

– Ensinnäkin siitä, kuinka paljon se motivoi minua, kun katsoin Mikan ajavan kilpaa. Hänellä oli aluksi vaikea ura formula ykkösissä ja sitten hän taisteli itsensä kaksinkertaiseksi mestariksi. Se motivoi minua pikkukuskina niin paljon, että halusin harjoitella enemmän ja halusin pärjätä, päästä formula ykkösiin ja menestyä.

– Ja myös totta kai se, että Mika on auttanut minua urani kanssa vuodesta 2008 lähtien. Siinä on ollut iso apu, Bottas jatkaa.

Häkkinen sytytti formulakipinän

Bottas oli 8-10-vuotias, kun Häkkinen taisteli tiensä kaksinkertaiseksi maailmanmestariksi vuosina 1998 ja 1999. Ikä on mitä otollisin todellisen urheilukipinän sytyttämisessä.

– Monesta on varmasti tullut formulafani Mikan takia. Silloin Mikan vuosina kaikki varmasti katsoivat hänen voittokisojaan ja mestaruusjuhlia. Varmasti siitä on jäänyt perinne Suomeen, että on aika moottoriurheiluvoittoista kansaa, Bottas pohtii.

– Toivottavasti sama jatkuu. Koetan parhaani saada lisää mielenkiintoa lajiin.

Nousu mestaritalli Mercedekselle ei ole vähentänyt Bottaksen yhteydenpitoa Häkkiseen. He ovat yhä taajaan tekemisissä.

– Ihan samalla lailla kuin ennenkin. Kyllä me silloin tällöin jutellaan – välillä kilvanajosta ja välillä elämästä, Bottas kertoo.

Lisää aiheesta:

Suomi-urheilun ihmesaavutus kuihtuu – "Aika hemmetin kova kansa me olemme joskus olleet"Valtteri Bottas pitää uransa mahdollistaneen perheen vetäytymistä harmillisena: "Williams tulee aina olemaan sydämessä"Kimi Räikkönen muistelee Mika Häkkisen vaikutusta F1-uraansa: ”Onnea, vanha mies!”Valtteri Bottas ylistää Suomea mediajätille: "F1-menestyksemme tulee suomalaisuudesta" Valtteri Bottas jahtaa ultimaattista unelmaansa – "Sanoin sen kaikille, kun olin kuusivuotias"Valtteri Bottas vakuutti tärkeän tukijansa nuorena kuskina – ”Se lähti ihan suomalaisista perusarvoista”
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen18:27
    Mercedes

    Mitä Mercedeksellä oikein tapahtuu? F1-piirit ihmeissään – "Toto Wolff ei pidä Valtteri Bottasta minään"

  • Eilen11:35
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottakselle kunniatehtävä – F1 palaa tuttuihin maisemiin

  • ti20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • ti10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa