Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottas sai F1-tuomaristolta näpäytyksen – selvittää nyt kolariaan: ”Koetin hakea kisafiilistä”

Valtteri Bottas
Valtteri Bottas/All Over Press
Julkaistu 29.11.2019 19:35
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Valtteri Bottaksen mukaan hänen kolarointinsa Romain Grosjeanin kanssa Abu Dhabin F1-harjoituksissa johtui kisatilanteiden harjoittelusta, jossa Mercedes-kuski pyrki treenaamaan ohituksia sunnuntain nousutaistelua varten.

LUE MYÖS: ”Mitä v***** tuo oli?” – F1-kuski kiehui Valtteri Bottaksen tempun jälkeen

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Kauden päättävä Abu Dhabin GP suorana 29.11.-1.12.
La: 3. harjoitukset klo 11.55, aika-ajot klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 14.00
Su: Abu Dhabin GP klo 15.05, ennakkotunnelmat klo 14.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Bottas rysäytti vaarattoman näköisessä tilanteessa autonsa päin Grosjeanin Haas-autoa, kun ranskalaiskuski ei olettanut takaa tulleen Bottaksen pyrkivän niin ahnaasti rinnalle harjoitusten lopussa.

Autot osuivat yhteen rajusti, mikä aiheutti Grosjeanille selvästi pahempia vaurioita. Abu Dhabin F1-kisan tuomaristo kertoi Bottaksen ottaneen kuulemisessa syyt niskoilleen. Hänelle annettiin tapauksesta huomautus.

– Minä itse asiassa koko sen toisen harjoituksen loppuosion, kun ajettiin niitä pitkiä vetoja, koetin vähän hakea semmoista kisafiilistä ja harjoitella ohituksia, Bottas selvittää C Morelle.

Sunnuntaina Bottaksella on tarvetta isolle määrälle ohituksia, sillä hänet on määrätty joukon perälle Mercedeksen vaihdettua hänen autoonsa kauden sallitun määrän ylittävän moottorin Brasilian konerikon jälkeen.

– Itse asiassa samassa paikassa ohitin jo yhden auton lähdettyäni yhtä kaukaa ohitukseen. Se onnistui, ja ajattelin koettaa uudestaan, mutta hän ei vissiin nähnyt minua ja käänsi kuitenkin sisään mutkaan normaalilinjalla.

– Minä vain näin, kun se väli pieneni ja pieneni enkä pystynyt itse katoamaan enää siitä mihinkään. Koetin vähän riskivetoa, muttei hän myöskään nähnyt eikä antanut tilaa, Bottas totesi.

Uutta rangaistusta ei Bottakselle kuitenkaan langetettu. Huomautus oli suomalaiselle vasta päättyvän kauden ensimmäinen.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottaksen uhkarohkealla tempulla raju hintalappu – F1-kuski sai karuja uutisiaValtteri Bottas vaati FIA:lta muutoksia hurjan kolarinsa jälkeen – äänet tiimiradiossa paljastivat törmäyksen dramaattisuudenKimi Räikkösen toimintaa ei katsottu hyvällä – ”Hänellä on miettimisen paikka”F1-kuski pääsi härskistä tempustaan kuin koira veräjästä – Mika Salon edustama tuomaristo iski syyt pöytään”Ihan oma moka” – Valtteri Bottas ei allekirjoittanut väitettä rajun ulosajon takaaValtteri Bottaksen vaikeudet heittopussin takana kummastuttivat kilpakumppania: ”Missasin ohitusmahdollisuuteni”
F1Valtteri BottasMercedesAbu Dhabin GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"